Polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au fost informați în jurul orei 10:30, după ce lucrătorii Secției 4 Poliție Rurală Gălănești au identificat cetățeanul ucrainean care intrase în țară pe calea aerului.
Cum a fost descoperit bărbatul
După sesizare, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Vicovu de Sus s-au deplasat de urgență la fața locului. În urma verificărilor, oamenii legii au confirmat identitatea bărbatului, care avea asupra sa un pașaport biometric eliberat de autoritățile ucrainene.
Tot în urma cercetărilor, autoritățile au descoperit și aparatul de zbor de mici dimensiuni cu care acesta a trecut frontiera. Aeronava a fost găsită în grădina din spatele unei locuințe din Frătăuții Vechi.
Bărbatul le-a spus autorităților că a fugit din cauza războiului din Ucraina și a solicitat o formă de protecție temporară în România. El a fost dus la sediul Sectorului Poliției de Frontieră Vicovu de Sus pentru continuarea verificărilor, iar autoritățile de frontieră ucrainene au fost informate prin Punctul de Contact Porubne.
Dosar penal pentru trecerea frauduloasă a frontierei
În urma verificărilor în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul nu a intrat legal în România. Pe numele lui a fost deschis un dosar penal pentru trecere frauduloasă a frontierei de stat. De asemenea, acesta este cercetat și pentru pilotarea unei aeronave fără documentele de certificare necesare. Ancheta este coordonată de procurorul de caz din cadrul Curții de Apel Suceava.