E OFICIAL - Vaccinarea prioritară a cadrelor didactice se amână

Profesorii care vor să se vaccineze anti-Covid vor fi reprogramați
Angajații din învățământ care vor să se vaccineze trebuie să mai aștepte aproximativ două săptămâni. Informația apare într-un document trimis miercuri DSP-urilor din țară de Comitetul Național pentru Coordonarea Activităților de Vaccinare împotriva Covid-19.
”Vaccinarea prioritară a personalului din învățământ se amână pentru o dată care va fi anunțată (cel mai probabil amânarea va fi de maxim două săptămâni)”, se arată în documentul citat de edupedu.ro.
În document este anunțată și reprogramarea persoanelor cu funcții esențiale.
Vaccinarea parlamentarilor - AMÂNATĂ. Cât trebuie să mai aștepte aleșii pentru a se imuniza
Vaccinarea persoanelor din centre rezidențiale, a dializaților, persoanelor nedeplasabile și a celor fără adăpost continuă.
CNCAV a subliniat că ”se asigură doza de rapel cu vaccin Pfizer pentru toate persoanele, conform programărilor”.
Documentul citat anunță și includerea vaccinului Moderna în campania de vaccinare, din 1 februarie.
Citește și: ”România are un deficit de 117.000 de doze de vaccin! Soluția autorităților: vaccinările, reprogramate”
Citește și:
- 23:59 - „Am plătit șezlongul, nu plecăm”. Turiștii au ignorat alertele după incidentul cu dronă din Portul Constanța
- 23:50 - Coșmar în larg: pescari turci, atacați în Marea Neagră. O victimă și mai mulți răniți
- 23:31 - Pericolul uriaș din azotatul de amoniu, aflat la mică distanță de Portul Constanța. Catastrofele pe care le-a provocat substanța
- 23:29 - Cum arată o noapte la camera de gardă. Eforturi supraomenești pentru viața pacienților. Medic: ”E dificil să le spui că părintele sau copilul nu o să mai fie”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














