Doi medici de la Spitalul Județean Reșița, trimiși în judecată pentru ucidere din culpă

Medic
Doi medici de la Spitalul Județean de Urgență Reșița au fost trimiși în judecată pentru ucidere din culpă, într-un dosar care vizează moartea unui pacient de 60 de ani. Ancheta procurorilor a scos la iveală acuzații privind modul în care a fost gestionată o urgență medicală complexă.
Doi medici de la Spitalul Județean de Urgență Reșița au fost trimiși în judecată pentru ucidere din culpă în dosarul care vizează moartea unui pacient de 60 de ani.
Potrivit procurorilor, bărbatul a fost internat în aprilie 2021 cu un pneumotorax sever și o fractură de femur. Anchetatorii susțin că medicul de gardă din UPU a decis internarea pacientului pe secția de ortopedie, fără ca leziunea pulmonară să fie tratată cu prioritate. De asemenea, medicul ortoped care l-a preluat pe pacient este acuzat și el că nu a dispus intervenția chirurgicală de urgență necesară pentru tratarea pneumotoraxului.
Conform rechizitoriului, întârzierea drenajului pleural și menținerea colapsului pulmonar timp de aproape 5 zile au provocat complicații grave care au dus la decesul pacientului, într-un final.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Reșița a transmis că faptele reținute în rechizitoriu au legătură directă cu modul de gestionare a cazului medical și cu evoluția ulterioară a pacientului.
Citește și:
- 23:52 - Paradisul turistic din apropierea României unde casele sunt mai ieftine ca în Cluj. Românii își reorientează investițiile imobiliare
- 23:39 - Israel, sub ploaie de rachete. Iranul este acuzat de atacuri directe - VIDEO
- 23:18 - UDMR joacă la așteptare în formarea Guvernului: „Trebuie să vedem programul de guvernare, intențiile domnului Tomac”
- 22:55 - Pericolul a trecut. Atacul cu dronă la un depozit de combustibil nuclear de la Cernobîl nu a cauzat contaminare radioactivă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














