Actual· 1 min citire

Director de spital, cu diploma de licență falsificată. Fraudă de zile mari, salariu uriaș la stat

30 iun. 2022, 10:44
Actualizat: 30 iun. 2022, 10:44
Director de spital, cu diploma de licență falsificată. Fraudă de zile mari, salariu uriaș la stat

Director de spital, cu diploma de licență falsificată. Fraudă de zile mari, salariu uriaș la stat

Articol scris de Realitatea.NET
Sursă: Realitatea PLUS

Situație revoltătoare la un spital de stat! Timp de 4 ani, postul de director administrativ al Spitalului Județean Baia Mare a fost ocupat de o femeie care a prezentat o diplomă de licență falsificată. 

Absolventă de colegiu economic, Simona Mihaela Cremene a apelat la un doctor pentru a obține o diplomă de licență.

A modificat poza, numele și nota, de la 7,26 la 9,26.

La concursul organizat de spital pentru postul de director administrativ, Simona Cremene a fost singura candidată înscrisă. Ea a fost angajată, chiar dacă diploma de licență pe care a prezentat-o în fața comisiei era atât falsificată, cât și o simplă copie xerox.

La sfârșitul lunii martie, femeia a fost arestată sub acuzația de înșelăciune, fals și uz de fals.

Când a fost eliberată din arestul preventiv, ea a demisionat și și-a recunoscut faptele, iar Parchetul a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual