Decizie istorică: ce se va întâmpla cu rămăşiţele pământeşti ale Regelui Carol al II-lea

Decizie istorică: ce se va întâmpla cu rămăşiţele pământeşti ale Regelui Carol al II-lea
Rămăşiţele pământeşti ale Regelui Carol al II-lea și ale Reginei-mamă Elena vor fi mutate în primăvară în Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală de la Curtea de Argeş. Petrele tombale sunt deja gata. Tot la Curtea de Argeş vor fi aduse osemintele principelui Mircea, ultimul copil al Regelui Ferdinand şi Reginei Maria, informează adevarul.ro.
Deşi au divorţat în 1928, părinţii Regelui Mihai, Carol al II-lea şi Regina-mamă Elena, vor fi reuniţi în noua catedrală de la Curtea de Argeş, a precizat ÎPS Calinic, arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului. Reprezentanţi ai Casei Regale au confirmat pentru Adevărul că şi rămăşiţele principelui Mircea vor fi aduse de la capela Castelului Bran.
Sicriul cu rămăşiţele pământeşti ale Regelui Carol al II-lea se găseşte în prezent într-o criptă special amenajată în paraclisul mănăstirii Curtea de Argeş. Rămăşiţele au fost aduse în 2003 de la Lisabona, Portugalia, unde a fost înhumat în 1953.
Regina Elena, mama Regelui Mihai, a rămas singura suverană a României înmormântată în afara ţării. Mama Regelui Mihai s-a stins din viaţă în Elveţia, în 1982, şi a fost îngropată, după ritul ortodox, în cimitirul Bois-de-Vaux din Lausanne.
Citește și:
- 14:19 - Revoltă masivă a românilor din cauza legii salarizării. Se pregătesc proteste uriașe din cauza „măsurilor aberante” ale guvernanților
- 12:48 - Report uriaș la Loto 6/49 și Noroc înainte de extragerile de duminică. Câți bani poți câștiga
- 12:12 - Poliția Română, razie în toată România: peste 130 de șoferi prinși băuți la volan și 10 drogați
- 09:10 - Accident grav în Câmpulung: un bărbat a murit după ce a intrat cu mașina într-un stâlp
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














