Actual· 1 min citire

Decizia CSM în privința polițiștilor pedofili. Suspecţii, cercetaţi sub control judiciar

Decizia CSM în privința polițiștilor pedofili. Suspecţii, cercetaţi sub control judiciar

Decizia CSM în privința polițiștilor pedofili. Suspecţii, cercetaţi sub control judiciar

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 2 oct. 2015, 16:31

Inspecţia Judiciară s-a sesizat din oficiu  în cazul polițiștilor din Călărași, acuzați de săvârșirea infracțiunii de viol, cu privire la posibile abateri disciplinare în legătură cu modul de instrumentare şi soluţionare a cauzei sub aspectul măsurilor preventive, se arată într-un comunicat transmis vineri.

Adrian Nicuşor Şerban şi Daniel Florentin Dumitriu, cei doi foşti poliţişti în cadrul IPJ Călăraşi, acuzaţi că au batjocorit o minoră, în timp ce se aflau în timpul serviciului, vor fi cercetaţi sub control judiciar pentru următoarele 60 de zile. Conform mediacalarasi.ro, sentinţa este definitivă.

La începutul lunii august, aceștia au violat o minoră fugită din Centrul de Plasament "Sfântul Ştefan" din Perişoru. Ei au scăpat de arestul preventiv, după ce Tribunalul Călăraşi a admis contestaţia împotriva sentinţei pronunţate la 24 septembrie de prelungire a arestului.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual