Ce se întâmplă cu banii de la Pilonul II de pensii. Anunțul fostului premier

Anunțul lui Ciucă despre Pilonul II. Foto/Arhivă
Ciucă, a declarat vineri, la Slatina, că Pilonul II de pensii nu va fi modificat şi ceea ce a fost asumat prin PNRR se va pune în aplicare, inclusiv acea majorare a contribuţiei de la 1 ianuarie 2024.
Nicolae Ciucă a fost întrebat, marţi seară, la un post TV, dacă are vreo suspiciune în privinţa Pilonului II de pensii şi a afirmat: ”Nu avem niciun fel de sucpiciune”.
”Pilonul II de pensii va fi neatins, este o asumare la nivel de coaliţie, şi o creştere a contribuţiei cu un procent, de la 1 ianuarie 2024”, a afirmat liderul PNL.
Ciucă, a declarat vineri, la Slatina, că Pilonul II de pensii nu va fi modificat şi ceea ce a fost asumat prin PNRR se va pune în aplicare, inclusiv acea majorare a contribuţiei de la 1 ianuarie 2024.
La rândul său, ministrul Finanţelor, liberalul Marcel Boloş, a afirma, joi, că problema sustenabilităţii deficitului rămâne deschisă şi implică identificarea unor soluţii care să fie cuprinse în strategia fiscal-bugetară, dar preciza că nu va fi amânată creşterea contribuţiei la Pilonul II de pensii.
Ministerul Muncii a transmis, vineri, că nu a elaborat şi nici nu a primit spre analiză un eventual act normativ care ar prevede amânarea creşterii contribuţiei la Pilonul II de pensii de la 3,75% la 4,75%.
Citește și:
- 11:38 - Tunurile retelei libanezilor turnatori și rețeaua din Otopeni: Stenogramele complete care dezvăluie plățile fictive de 1,4 milioane euro, contractele umflate și traficul de influență la DNATA și Aeroportul Otopeni – ANCHETĂ JURNALISTICĂ
- 11:33 - Mediaș: rezervor GPL fisurat la un autoturism, intervenție a ISU. Zona, securizată
- 11:25 - Gogoși pufoase cu lămâie din doar 4 ingrediente. Desertul rapid care se prepară în mai puțin de 20 de minute
- 11:25 - Aleksandar Vučić, avertizat să nu participe la summitul UE din Muntenegru. Motivele invocate de agenția de securitate a Serbiei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














