În 2024, județul Iași a avut cele mai multe victime în accidente rutiere (1.751 morți și răniți), iar Regiunea Nord-Est a fost cea mai periculoasă din țară, cu 279 de decese și aproape 6.000 de răniți spitalizați, scrie Ziarul de Iași.
În Iași, de exemplu, accidentele rutiere au provocat cel mai mare număr de răniți din ultimii 26 de ani. Niciodată începând cu anul 1999 nu au mai fost atât de mulți răniți (1.692 persoane). Până acum, anul 2016, cu 1.662 de victime spitalizate, era anul de vârf ca număr de tragedii. Iar în statisticile acestea nu sunt incluse și persoanele care au refuzat spitalizarea.
Potrivit definiției INS, prin răniții la care se referă statistica se înțelege „toate persoanele implicate în accidente de circulație rutieră cauzatoare de vătămări corporale, care nu au decedat în termen de 30 zile de la data accidentului, dar au suferit răni care au necesitat tratament medical sau spitalizare, exclusiv tentativele de sinucidere”.