Actual· 1 min citire

Atenție părinți! La revenirea din vacanță nu este nevoie de aviz epidemiologic

Atenție părinți! La revenirea din vacanță nu este nevoie de aviz epidemiologic

Atenție părinți! La revenirea din vacanță nu este nevoie de aviz epidemiologic

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 6 sept. 2019, 16:53

Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti a precizat vineri că la revenirea în colectivitate, la grădiniţă sau la şcoală, după vacanţă, nu este nevoie de aviz epidemiologic de la medicul de familie sau de la medicul şcolar.

Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti a precizat vineri că la revenirea în colectivitate, la grădiniţă sau la şcoală, după vacanţă, nu este nevoie de aviz epidemiologic de la medicul de familie sau de la medicul şcolar.

ASSMB afirmă însă, într-un comunicat transmis AGERPRES, că la înscrierea copiilor la grădiniţă sau la şcoală este nevoie de adeverinţă medicală, aviz epidemiologic şi fişa de vaccinări, toate de la medicul de familie.

Conform ASSMB, aceleaşi documente sunt necesare şi în caz de transfer de la o unitate de învăţământ la alta.

ASSMB menţionează că, la începutul anului şcolar, personalul medical din cabinetele şcolare va face triajul elevilor şi va solicita, punctual, acolo unde situaţia o impune, documentele necesare completării dosarelor medicale, aceste activităţi fiind efectuate în vederea asigurării condiţiilor sanitare optime pentru desfăşurarea în bune condiţii a procesului de învăţământ.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual