Actual· 1 min citire

A făcut "economie". Un primar a dat afară portarul, ca să angajeze 2. Acum plătește trei oameni

A făcut "economie". Un primar a dat afară portarul, ca să angajeze 2. Acum plătește trei oameni

A făcut "economie". Un primar a dat afară portarul, ca să angajeze 2. Acum plătește trei oameni

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 20 apr. 2023, 14:08

Situație tragi-comică într-o primărie din județul Suceava. Un edil care l-a dat afară pe portar, invocând nevoia de a face "economie", a fost obligat de instanță să-l reangajeze și să-i plătaescă banii din urmă. Asta după ce portarul dat afară a dovedit că primarul a anagajat alți 2 oameni pentru a face aceeași treabă. Prin urmare, primăria plătește acum trei oameni în loc de unul. 

Dumitru Floriștean, paznic al Primăriei Valea Moldovei, l-a dat în judecată pe edilul care l-a concediat, pe motiv că vrea să facă economie. Cel dat afară a demonstrat însă că, aproximativ în aceeași perioadă, edilul a angajat un alt portar, dar și un muncitor necalificat, care au preluat atribuțiile celui dat afară, potrivit Monitorul de Suceava.

Reclamantul a mai afirma că ar fi fost dat afară pentru că l-a susținut pe fostul primar, în timp ce înlocuitorii săi ar fi fost din tabăra actualului edil.

Prin urmare, în loc să facă economie, așa cum s-a lăudat, edilul are acum de plătit trei angajați în loc de unul, iar celui pe care l-a dat afară fără motiv trebuie să-i achite și salariile restante pe o perioadă de aproape un an

Dacă nu o va face în cel mai scurt timp, primarul se va alege cu plângere penală pentru abuz în serviciu.



Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual