35 de români, sclavi la o fermă din Italia. Au intervenit carabinierii

35 de români, sclavi la o fermă din Italia. Au intervenit carabinierii
Carabinierii au arestat propietarul și acționarul de origine română unei ferme din Italia. Cei doi sunt acuzați că au ținut sclavi 35 de angajați români, aceștia sechestrați și forțați să lucreze în condiții grele.
Potrivit La Republica, românii erau obligați să muncească câte 17 ore pe zi, fără zile libere și cu o plată de mizerie: un euro pe oră.
Ferma se afla într-o provincie mai săracă din sudul Italiei, în apropiere de Taranto. Cei 35 de bărbaţi şi femei fuseseră recrutaţi direct din România, cu promisiunea unui loc de muncă normal. Erau, însă, forţaţi să muncească de dimineaţă până seara şi găzduiţi în condiţii de-a dreptul inumane.
Citește și:
- 11:37 - Îmbătrânirea nu are loc treptat ci în două etape bruște. Care sunt acestea, conform unui studiu
- 11:28 - PSD se așteaptă la 265 de voturi pe moțiunea de cenzură - SURSE
- 11:25 - Miting „spontan” la comandă. Cum a orchestrat PNL „manifestarea populară” pentru salvarea lui Bolojan
- 11:22 - Anca Alexandrescu, înainte de moțiune: „Bolojan e un dictator, se agață cu disperare de putere!”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














