JO de tineret - O nouă performanţă pentru delegaţia României, de această dată la gimnastică ritmică

Sportiva Ana Luiza Filiorianu s-a clasat, miercuri, pe locul 4 în finală la gimnastică ritmică, proba individual-compus, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing.

Ea a încheiat competiţia cu un punctaj total de 55.850 puncte (nota 13.500 la cerc, 14.350 la minge, 13.600 la măciuci şi 14.400 la panglică), cu care s-a clasat pe locul 4.

Delegaţia României a cucerit până în prezent cinci medalii la Jocurile Olimpice de Tineret: argint - judoka Ştefania Dobre, la categoria 63 de kilograme, două medalii de aur - echipajele de dublu rame fără cârmaci, feminin şi masculin, argint - Andrei Rareş Toader, la aruncarea greutăţii şi tot argint - Alexandru Mihăiţă Novac, la aruncarea suliţei.

Sursa: Mediafax