Elevii vor putea face din nou naveta la școală din 14 septembrie. LISTA cu 98 de trenuri reintroduse de CFR Călători CFR Călători va reintroduce în circulație trenurile de navetă destinate elevilor pentru a facilita transportul acestora spre/dinspre centrele de învățământ, odată cu începerea noului an școlar la data 14 septembrie 2020, informează compania. De asemenea, vor fi repuse în circulație o serie de trenuri utile pentru cei care revin la muncă după perioada concediilor din timpul verii.
Lista actualizată a ţărilor şi zonelor cu risc epidemiologic ridicat pentru care se impune carantina Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a actualizat, joi seară, lista ţărilor şi zonelor cu risc epidemiologic ridicat. Persoanele care ajung în România din regiunile respective intră în carantină. Pe listă au mai fost incluse încă patru regiuni din Spania.
Bărbat jefuit când aștepta să-și plătească taxele Doi tineri au fost reținuți de polițiști după ce au jefuit un bărbat.
Sărbătoare, astăzi, pentru creștin-ortodocși. Mari sfinți sunt pomeniți în calendar Mari sfinți sunt pomeniți, astăzi, în calendarul creștin-ortodox.
Zile libere plătite pentru părinții salariați, dacă se închid școlile din cauza Covid Părinții salariați vor primi zile libere plătite dacă școlile se închid din cauza noului coronavirus.
Iași: Copilul infectat cu SARS-CoV-2 care fugise din centrul de plasament a fost găsit Reprezentanţii Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) Iaşi au informat, vineri, că băiatul infectat cu COVID s-a întors în centrul rezidenţial unde era internat la aproape 30 de ore de la dispariţia sa. "Minorul a revenit în centru în urmă cu puţin timp", a informat Anca Vîjiac, purtătorul de cuvânt al IJP Iaşi.
Autoritățile chineze au arestat zece persoane care se deplasau dinspre Hong Kong spre Taiwan Autorităţile chineze au arestat preventiv cel puţin zece persoane în cadrul unei operaţiuni de interceptare a unei ambarcaţiuni care încerca să ajungă din provincia semiautonomă Hong Kong în Taiwan, informează BBC News. Paza de Coastă din China a anunţat că arestările au avut în urmă cu câteva zile în largul provinciei Guangdong, în apropiere de Hong Kong.
Ialomița: Ambulanță în misiune, implicată într-un accident rutier. Două persoane rănite O ambulanţă aflată în misiune, care avea pornite semnalele luminoase şi acustice, a fost implicată, joi , într-un accident rutier pe DN 2A-E60 , în zona localităţii Ciochina din județul Ialomița. Două persoane au fost rănite.
Exclusiv Nicușor Dan, la Legile Puterii: „Problema cea mai presantă a bucureștenilor este cea a traficului” Tot la Legile Puterii, candidatul Dreptei la Primăria Capitalei a dezbătut subiecte precum falimentul administrației Firea, traficul din Bucuești, dar și despre lansarea oficiale a candidaturii.
Exclusiv Nicușor Dan, la Realitatea PLUS: „ E vorba de lupta dintre lumea reală și o lume imaginară plătită din bani publici” Candidatul Dreptei la Primăria Capitalei a fost invitatul Mădălinei Dobrovolschi în emisiunea „Legile Puterii”. Nicușor Dan a vorbit despre problemele pe care Adminstrația Firea le-a creat bucureștenilor în acești patru ani de mandat.
Argeș: Accident cu o victimă, după ce un șofer intrat într-un cap de pod O femeie de 86 de ani a murit, joi, într-un accident pe DN 65B, după ce şoferul unui autoturism, pe fondul oboselii, a pierdut controlul volanului şi a intrat cu maşina într-un cap de pod, informează IPJ Argeş.
Nicușor Dan: „A face campanie electorală în școli folosind o criză medicală este o josnicie” Candidatul Dreptei la Primăria Bucureștiului a susținut o conferință de presă la sediul de campanie. Acesta a criticat ingerințele politice în școli ale administrației Firea, deplângând folosirea crizei medicale în scopuri electorale.
Polonia reacționează negativ la intenția lui Vladimir Putin de a interveni în Belarus Premierul polonez, Mateusz Morawiecki, a avertizat Rusia cu privire la o intervenţie militară în Belarus, după ce preşedintele Putin a declarat că a înfiinţat o forţă de poliţie pentru a interveni acolo dacă „extremiştii vor prelua controlul”. Politicianul i-a cerut omologului său rus să renunţe imediat la acest plan, afirmând că scuza falsă de a reinstitui ordinea reprezintă o acțiune ostilă care încalcă legislaţia internaţională, notează RADOR.
2 din 3 părinți susțin începerea școlii în format clasic - sondaj IRES Două treimi dintre părinți s-au pronunțat în favoarea începerii școlii în format clasic, chiar dacă virusul nu a fost complet eliminat. Aceștia provin în special din Transilvania și Banat, zone cu infrastructură școlară mai bună decât în alte regiuni și în care copiii învață cu preponderență într-un schimb, arată un sondaj realizat de IRES. O treime dintre părinți nu agreează începerea școlii în format clasic în actualul context epidemiologic. Este vorba în proporție mai ridicată despre părinți din sudul țării, care își doresc reluarea cursurilor în format hibrid sau online.
Rusia pregătită să intervină în Belarus, în favoarea lui Aleksandr Lukașenko Kremlinul a pregătit un grup de ofiţeri de poliţie pentru a interveni în Belarus, dacă e necesar. Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a spus că aliatul său, Alexander Lukașenko, i-a cerut să pregătească „o rezervă de forţe de ordine”, aşa că a făcut acest lucru, dar cei doi au stabilit că o vor folosi doar dacă situaţia scapă de sub control, notează Mediafax.
Iași: Focar de coronavirus la o companie cu profil industrial Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi au informat, joi, cu privire la apariţia unui nou focar Covid-19 la o companie cu profil industrial din Iaşi. Potrivit sursei citate, la acest agent economic sunt 16 de persoane infectate cu noul coronavirus.
Raport alarmant al UNICEF. Peste 1,3 milioane de copii din România, în risc de sărăcie și excluziune socială UNICEF atrage atenția că pandemia de Covid-19 a adâncit nivelul de sărăcie al familiilor deja vulnerabile. 35,8% din cei 3,7 milioane de copii din România, adică peste 1,32 milioane, sunt în risc de sărăcie şi excluziune socială. În acest context, UNICEF face apel la guvernanți să includă principiile ”copiii pe primul loc” şi ”niciun copil lăsat în urmă” în toate strategiile, planurile naţionale şi programele care vor fi dezvoltate şi puse în aplicare.
Caz cutremurător de sclavie în Satu Mare: Bolnav de epilepsie, bătut cu ciocanul, lanțuri, sechestrat într-un garaj! Agresorul, arestat de DIICOT Un tânăr de 18 ani, bolnav de epilepsie, a fost folosit drept sclav de un bărbat de 39 de ani din Satu Mare, aproape un an de zile. Băiatul a fost lovit cu un ciocan, cu lanțuri sau cabluri electrice și nu era plătit pentru munca sa, fiind ținut într-un garaj din curtea bărbatului care l-a sechestrat, conform DIICOT, informează realitateadesatumare.net.
Gabriela Firea: „Peste 100.000 de măști vor fi distribuite elevilor” „Copiilor le va fi greu să se protejeze. E nevoie de un efort comun pentru ca odată cu începerea școlilor să existe cât mai puține îmbolnăviri.” Este semnalul de alarmă tras de primarul general al Capitalei Gabriela Firea. Edilul a găsit însă o soluție pentru ca elevii să meargă la școală în siguranță.
Emilian Imbri: Au apărut simptomatologii noi la pacienții COVID. Sunt îngrijorat Medicul Emilian Imbri, managerul Spitalului de Boli Infectioase Victor Babes, se arata ingrijorat de noile manifestari provocate de infectia cu noul coronavirus. Medicul atrage atentia ca au aparut simptomatologii neuropsihiatrice care pana acum nu erau evidentiate la pacientii COVID. Acestia au tulburari de orientare, de exprimare si chiar de echilibru, iar medicii sunt pusi in situatia de a nu sti cum sa-i trateze.
Bogdan Aurescu: „Vom discuta despre cum putem sprijini societatea civilă în Belarus” România susţine ideea unei liste cuprinzătoare de sancţiuni pentru regimul din Belarus, în contextul tensiunilor din această țară, a declarat ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, înainte de întâlnirea informală în format Gymnich a miniştrilor de externe din țările membre ale Uniunii Europeană, care are loc joi şi vineri, la Berlin.
Nicușor Dan vrea trei dezbateri electorale cu Gabriela Firea în ultima săptămână de campanie Candidatul Dreptei la Primăria Capitalei a lansat un apel public, pe o rețea de socializare, către Gabriela Firea, prin care o provoacă pe aceasta la trei dezbateri electorale, pe teren neutru, în ultima săptămână de campanie. Cei doi ar urma să vorbească despre mandatul actualului edil, dar și despre soluțiile de viitor pentru București.
Raed Arafat, semnal de alarmă: Scenariul cel mai grav ar fi să rămânem fără capacitate de Terapie Intensivă Raed Arafat, seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, a vorbit despre subiectele care vor fi dezbatute in sedinta Comitetului National pentru Situatii de Urgenta de astazi, cu privire la ordinul privind regulile de protectie sanitara care vor trebui respectate in momentul deschiderii restaurantelor si a scolilor.
MAE: 60 de români de la o fermă din Marea Britanie, infectați cu noul COVID-19 60 de români care lucrează la o companie de prelucrare a cărnii din Perthshire, Marea Britanie, au fost testaţi pozitiv la infecția cu virusul SARS-CoV-2. În prezent, fabrica a fost închisă, iar muncitorii se află în autoizolare, relatează Ministerul Afacerilro Externe (MAE).
A traversat Prutul înot, cu intenția de a ajunge în București, pentru a-şi căuta un loc de muncă Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Huşi au depistat un bărbat din Republica Moldova care a traversat râul Prut înot cu intenţia de a ajunge în Bucureşti, pentru a-şi căuta un loc de muncă, relatează realitateadevaslui.net.
Muncitor îngropat de viu după ce un mal de pământ s-a surpat peste el! Bărbatul a murit după ce manevrele de resuscitare au eșuat Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgenă (ISU) Sibiu au intervenit de urgență în localitatea Vurpăr pentru salvarea unui bărbat surprins sub un mal de pământ, relatează realitateadesibiu.net. Din păcate, după ce a fost scos de salvatori, acesta nu a mai putut fi salvat.
Medicul Adrian Marinescu: „Trebuie să fim îngrijorați, evoluția epidemiei o vom ști în cel puțin o săptămână”/ Sorin Paveliu: „Gripa sezonieră va crește numărul de cazuri noi de COVID-19” Bilanțul negru de coronavirus anunțat joi de autorități a fost comentat la Realitatea PLUS de medicul infecționist Adrian Marinescu și expertul în politici de sănătate Sorin Paveliu. Potrivit noului bilanț din 27 august, noile infectări raportate au atins un record absolut - 1.504, decese, în ultimele 24 de ore, în timp ce numărul de bolnavi COVID internați în secțiile de Terapie intensivă se menține la cote alarmante - 492.
OFICIAL din Guvern: NU VOM AVEA tablete pentru elevi pe 10 septembrie Cele 250.000 de tablete necesare trecerii la sistemul online de educaţie nu vor ajunge în şcoli până la data de 10 septembrie, aşa cum şi-a propus Guvernul, întrucât procedura de licitaţie nu a fost gestionată eficient, a declarat, joi, Marian Murguleţ, secretar de stat în Secretariatului General al Guvernului, responsabil cu Tehnologia Informaţiei.
Veste bună pentru bucureștenii din cartierul Apărătorii Patriei. S-a înființat o nouă linie de autobuz - 241 Primăria Capitalei a anunțat înființarea unei noi linii de autobuz în cartierul Apărătorii Patriei, din Sectorul 4. Autobuzul 241 va asigura transportul cetăţenilor din cartierele rezidenţiale construite în zona cuprinsă între Şoseaua Berceni - Bulevardul Metalurgiei - Strada Turnu Măgurele.
Accident cu trei mașini pe A1. Prezența unui elicopter SMURD, solicitată Accident cu trei mașini implicate pe autostrada A1, în județul Argeș. Un elicopter SMURD a fost solicitat să intervină pentru a prelua victimele, relatează Realitatea PLUS.