Articolele din categoria SOCIAL:

coronavirus Foto: Pixabay.com
Ce spun părinții despre redeschiderea școlilor în timpul epidemiei de COVID-19. Sondaj lansat de Federația Națională a Asociațiilor de Părinți
Doriți ca şcolile şi grădinițele să fie redeschise indiferent cât este rata de infectare cu noul coronavirus? Este întrebarea la care sunt invitați să răspundă părinții  în cadrul unui sondaj lansat de Federația Națională a Asociațiilor de Părinți (FNAP), relatează Realitatea PLUS. Până în prezent au răspuns peste 70.000 de părinți, spune președintele FNAP, Iulian Cristache.
Mărturii șocante ale medicilor din prima linie: Boala nu este o joacă. Protejați-vă!
Mărturii șocante ale medicilor din prima linie: Boala nu este o joacă. Protejați-vă!
Situație critică în tot mai multe spitale din țară. Medicii de la Institutul „Marius Nasta” lucrează până la epuizare și fac eforturi uriașe, tură de tură. Între timp, cele două secții de terapie intensivă sunt copleșite de numărul uriaș al pacienților și nu mai sunt paturi disponibile. Doctorii din prima linie fac mărturii, în exclusivitate la Realitatea PLUS, despre cele mai crâncene provocări cu care se confruntă.
Avertisment dur din partea medicului Radu Țincu
Medicul Radu Țincu (”Floreasca”): Pandemia a scăpat de sub control! Vom depăși 20.000 de cazuri în decembrie
Avertisment grav din partea medicului Radu Țincu, în ziua în care țara noastră a raportat un nou record absolut de infectări: 8.651 în doar 24 de ore. Într-o intervenție la Realitatea Plus, medicul primar de la ATI Floreasca a atras atenția că, în lipsa unor măsuri suplimentare, bilanțul zilnic al cazurilor Covid-19 va depăși 20.000 luna viitoare. ”Sistemul sanitar va fi pus în genunchi”, a conchis medicul. 
Rata de infectare în România: CÂTE județe se află în SCENARIUL ROȘU - situația la zi
Rata de infectare în România: Capitala trece de pragul de 4/1000 de locuitori. Trei județe au o rată de infectare de peste 5
Cea mai mare rată de incidență la mia de locuitori rămâne în continuare în județul Sălaj și este de 5,5 la 1000 de locuitori. Acesta este urmat de județele Cluj și Timiș, ambele cu 5,04. Cluj s-a menținut, practic, peste pragul de 5, în vreme ce Timișul a crescut de la 4 la 5 în numai 24 de ore. Situație alarmantă în Capitală! Aflată în continuare în scenariul roșu pentru o perioadă de încă 14 zile, Capitala a trecut, astăzi, de pragul de 4, ajungând la un îngrijorător 4,24, de la 3,91 cât s-a înregistrat la raportarea de ieri. 
4 noiembrie: TOPUL celor mai afectate județe de COVID în ultimele 24 de ore. CINE se află în fruntea clasamentului
4 noiembrie - Distribuția COVID pe județe: Explozie de infectări în Capitală și în județele Timiș, Iași și Ilfov! Peste 200 de cazuri în 8 județe
Capitala este, în continuare, fruntașă la capitolul infectări, cu peste 1.500 de cazuri noi raportate în 24 de ore, urmat de județul Timiș, unde s-au înregistrat 545 de astfel de cazuri. Puternic vin din urmă județele Iași - 363 și Ilfov - 336. În plus, 8 județe au înrfegistrat peste 200 de cazuri de ieri și până astăzi!