Politica· 1 min citire

Preşedintele CNMR, Alexandru Cumpănaşu, întâlnire informală cu 26 de ambasade

10 feb. 2017, 09:45
Actualizat: 10 feb. 2017, 09:45
Preşedintele CNMR, Alexandru Cumpănaşu, întâlnire informală cu 26 de ambasade

Preşedintele CNMR, Alexandru Cumpănaşu, întâlnire informală cu 26 de ambasade

Articol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Președintele CNMR, Alexandru Cumpănașu, a avut joi, 9 februarie 2017, o întâlnire informală cu reprezentanții a 26 de ambasade acreditate la București.

O atenție deosebită a fost acordată printre altele: actualei situații politice și sociale; protestelor de stadă; OUG.13 și OUG.14; viitorul politic al României în perioada imediată precum și contextul geopolitic și de securitate în care se află România astăzi.

Președintele CNMR a insistat în cadrul întâlnirii asupra nevoii de stabilitate și echilibru a României, asigurării de către instituțiile statului a unei bune guvernări și transparență, precum și pentru întărirea relațiilor diplomatice bilaterale. În afara analizei și dialogului informal, președintele CNMR, Alexandru Cumpănașu, a preluat și îngrijorările, punctele de vedere, observațiile și propunerile diplomaților prezenți, atât față de evenimentele recente din România, cât și nevoia de interacțiune și comunicare între mediul diplomatic și instituțiile și organizațiile din România.

Având un caracter informal, întâlnirea a fost una deschisă și tranșantă atât din partea președintelui CNMR cât și din partea diplomaților, reconfirmându-se prin prezența celor 26 de diplomați acreditați la București, încrederea și sprijinul de care se bucură CNMR din partea mediului diplomatic. Aceasta este cea de-a doua întalnire din 2017, urmând ca în perioada viitoare să fie organizate în continuare întâlniri constante cu mediul diplomatic cu privire la situația din România.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica