Apocalipsa legumelor: în piețe se scumpesc, iar pe câmp putrezesc zeci de tone

Apocalipsa legumelor: în piețe se scumpesc, iar pe câmp putrezesc zeci de tone
Tone de legume (ardei, varză, vinete, conopidă și ceapă) putrezesc pe suprafețe uriașe, în zona de est a județului Timiș, de-a lungul autostrăzii A3. Vremea proastă din această toamnă, dar și prețurile deloc avantajoase i-au făcut pe mulți producători să-și abandoneze, pur și simplu, recoltele pe câmp.
Potrivit jurnaliștilor de la Redeșteptarea, în această situație sunt mulți cultivatori din bazinul legumicol al Timișului, localitățile Bethausen, Cliciova, Cladova sau Belinț. O problemă este și faptul că mulți dintre ei cultivă soluri netratate, care sunt astfel expuse mult mai ușor dăunătorilor și intemperiilor.
"Înghețul ne-a distrus toți ardeii, au rămas tone de ei pe câmp. Ce să faci, de cumpărat nu s-au prea cumpărat, de cules nu ai ce face cu ei, la angrosiști nu se înghesuie nimeni și uite așa ne-am ales numai cu munca," a declarat un legumicultor afectat.
Din estimările comitetelor locale de urgență, constituite la nivelul primăriilor, aproape 10.000 de hectare de culturi agricole au fost distruse în județul Timiș, din cauza secetei.
Citește și:
- 13:58 - Păcănelele, interzise într-un oraș din România: măsura, luată pentru combaterea dependenței jocurilor de noroc
- 10:12 - O femeie din Galați a murit după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Fiul ei a fost găsit în stare gravă
- 09:59 - Pensionari lăsați fără bani în Constanța: o poștăriță a falsificat zeci de semnături și le-a furat pensiile oamenilor
- 14:18 - Cinci vehicule implicate într-un accident pe podul central din Oradea: o persoană a ajuns la spital
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














