Tudor Chirilă, scos din sărite de petrecerile zgomotoase din Herăstrău: Nici in Ibiza nu găsești așa ceva

Tudor Chirilă, scos din sărite de petrecerile zgomotoase din Herăstrău: Nici in Ibiza nu găsești așa ceva
Tudor Chirilă a răbufnit, scos din sărite de petrecerile zgomotoase din Parcul Herăstrău, din cauza cărora sute de oameni din zonele adiacente laturilor nu se pot odihni. Artistul a acuzat haosul și nepăsarea autorităților locale din ultimele 3 decenii, care au făcut posibil ca parcul monument istoric și se transforme într-un loc de distracții poluant și deranjant.
"Iar a fost festival în Herăstrău. Ce nu știe Poliția Locală Sector 1 sau poate nu înțelege, este că luciul apei propagă și/sau amplifică sunetul, după caz. Astfel că poți auzi discotecile “autorizate” (i)legal de pe străzile din apropierea podului Grant (...) Că e absurd și imoral să transformi un parc-monument istoric în hub de discoteci, e o chestiune evidentă și orice cetățean dintr-o țară europeană mai răsărită știe asta.Doar că noi nu locuim într-o țară normală, ci într-una de speciali, preocupați doar de viețile lor, de copiii lor, de afacerile lor, de orașul lor care e doar al lor, nu și al “normalilor”.Când ești client pe terasele alea din Herăstrău te simți bine, noapte de vară, mai un șpriț, mai o gagică, poate iese ceva. Te faci avioane după care te duci să te culci în liniște că, na, ai obosit să-ți bubuie David Guetta în cap. Doar că locuitorii din zonă nu au parte de liniștea de care ai tu nevoie, client la terasă care te-ai distrat toată noaptea pe nesomnul altora.Ei, tocmai pentru că nu poți aștepta empatie și exerciții de substituție de la toată lumea, există autorități. Care într-o țară normală și-ar face treaba. Aici doar pasează responsabilități care în final ajung tot în curtea celui prejudiciat.Herăstrăul a ajuns ziua un parc insalubru, monument istoric și noaptea un cartier de discoteci care deranjeaza locuitori de pe TOATE laturile parcului. Așa ceva nici la Ibiza nu găsești. Ăsta e rezultatul administrațiilor locale de treizeci de ani încoace, rezultatul haosului urbanistic și rezultatul flexării legilor fără consecințe drastice", a scris Chirilă, adresându-se atât primarului general Nicușor Dan, când și celui de sector, Clotilde Armand, precum și ministruului Culturii, Raluca Turcan.Apelul artistului vine în sprijinul unei petiții înaintate de o organizație de cartier care a atras atenția asupra distrugerii nu doar a parcului, ci și a ecosostemului creat acolo.
Citește și:
- 21:47 - Patru zodii încep o etapă extraordinară în viață, după intrarea lui Jupiter în Leu. Totul le va merge ca pe roate
- 16:09 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 8-14 iunie. Banii își schimbă favoriții. Trei zodii pot da lovitura
- 23:11 - Horoscopul zilei de sâmbătă, 6 iunie 2026. Energie pozitivă, oportunități de dezvoltare și momente de reflecție
- 20:51 - Gem de căpșuni. Rețeta simplă și delicioasă, perfectă pentru perioada iernii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













