Sculptura "satanistă" care i-a băgat în sperieți pe ieșeni a fost vândută. Câți bani s-au dat pe controversata Hidră?

Oamenii și-au făcut cruce și evitat să mai treacă prin locul respectiv
Controversata creație „Hidra”, a cărei expunere stradală a provocat proteste la Iași, a fost vândută. Creația și-a găsit un proprietar, în schimbul sumei de 10.000 de euro, la o licitație de artă.
"Hidra" a căpătat notorietate națională în luna februarie a acestui an, când a fost expusă la Iași. Operă de artă i-a speriat pe câțiva vârstnici, care au organizat chiar un soi de protest, considerând-o o reprezentare satanistă.
Creația sculptorului Costin Ioniţă, asemuită cu “un balaur cu şapte capete”, reprezintă, conform Artmark, “o critică a clasei politice, după cum a mărturisit chiar artistul”, iar “reacţiile controversate la adresa ei nu s-au epuizat, mai ales că a reapărut în atenţie în acest an electoral”.
Prezentată pentru prima dată publicului în anul 2012, pe soclul pe care s-a aflat statuia lui Lenin în Piaţa Presei Libere,
Citește și:
- 16:50 - Scandalul divelor de TikTok Iuliana Beregoi și Andreea Bostănică escaladează. Poliția a intrat pe fir
- 16:07 - Horoscopul săptămânii 8–14 iunie. Venus aduce noroc în dragoste, iar Luna Nouă deschide drumuri noi pentru toate zodiile
- 21:47 - Patru zodii încep o etapă extraordinară în viață, după intrarea lui Jupiter în Leu. Totul le va merge ca pe roate
- 16:09 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 8-14 iunie. Banii își schimbă favoriții. Trei zodii pot da lovitura
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News












