Ce să faci cu mâncarea rămasă după sărbători. Sfaturi și soluții practice

Ce să faci cu mâncarea rămasă după sărbători. Sfaturi și soluții practice
Probabil că te-ai întrebat nu o dată ce să faci cu mâncarea rămasă după sărbători, în condițiile în care cei mai mulți dintre noi avem obiceiul de a găti în exces în această perioadă. Iată ce poți face cu resturile alimentare care rămân după Crăciun și Anul Nou!
Sărbătorile aduc bucurie și mese îmbelșugate, dar, la final, rămânem adesea cu cantități considerabile de mâncare. Pentru a evita risipa alimentară, iată ce poți să faci cu mâncarea rămasă după sărbători!
Ce să faci cu mâncarea rămasă după sărbători. Folosește resturile în alte preparate!
Aproape în fiecare cămin din România, după Crăciun și Anul Nou rămân munți de mâncare, iar această risipă trebuie valorificată în mod sustenabil. Iată cum poți reutiliza inteligent resturile alimentare!
Friptura rămasă:
O poți transforma în sendvișuri savuroase sau quesadilla.
Toacă friptura și adaug-o într-un sos pentru paste.
Resturile de friptură le poți tăia cubulețe și adăuga într-o salată.
Carnea de vită și de porc rămasă, poate fi tăiată mărunt și adăugată în sosul pentru paste bolognese.
Citește continuarea aici.
Citește și:
- 09:39 - Fructul care ajuta la slăbit și poate fi consumat de diabetici. Recomandarea Mihaelei Bilic
- 09:03 - Alimentul consumat zilnic de mulți români care ar putea crește riscul de cancer de sân. Ce au descoperit cercetătorii
- 08:35 - Top 3 obiceiuri leneșe care pot trăda o minte inteligentă. Psihologii aruncă bomba
- 08:17 - Horoscop de weekend: 13-14 iunie 2026: Energie și dorință de mișcare. Vezi zodiile norocoase!
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























