Avertisment privind extinderea conflictului
Papa Leon a atras atenția că violențele, distrugerile și climatul generalizat de teamă ar putea conduce la escaladarea conflictului în regiune. El a menționat în mod special riscul ca Libanul să fie atras din nou în instabilitate, pe fondul tensiunilor crescânde.
Apel la încetarea bombardamentelor și la dialog
Suveranul Pontif a îndemnat la rugăciune pentru încetarea bombardamentelor și pentru deschiderea unui spațiu de dialog în care „vocile popoarelor să poată fi auzite”. El a subliniat că renunțarea la forța armată este singura cale de a evita o catastrofă umanitară și mai gravă în regiune.
În context, diplomatul de vârf al Vaticanului a avertizat recent că atacurile americane și israeliene subminează dreptul internațional. Acesta a afirmat că statele nu au dreptul să lanseze „războaie preventive”, o poziție neobișnuit de directă din partea Sfântului Scaun.