Articolele din categoria EXTERN:

Proteste în Rusia
Proteste în Rusia - Aproape 1.500 de persoane au fost reținute - Peste 8.500 de ruși au părăsit țara doar sâmbătă prin Finlanda, pe cale terestră
"Mobilizarea parţială" a Rusiei pentru războiul din Ucraina a început haotic, pe fondul protestelor, al greşelilor de redactare şi al exodului de cetăţeni care fug din Rusia, în timp ce Kremlinul înăspreşte regulile privind sustragerea de la ordinele militare, transmite CNN. Peste 8.500 de ruşi au călătorit sâmbătă în Finlanda vecină pe cale terestră, potrivit oficialului Gărzii de Frontieră finlandeze, Matti Pitkäniitty. 
Foto arhivă
Țara din Uniunea Europeană care va taxa profiturile excepţionale ale companiilor energetice
Polonia se aşteaptă să obţină 13,5 miliarde de zloţi (2,75 miliarde de dolari) din taxarea profiturile excepţionale generate de companiile din energie, banii urmând să fie folosiţi pentru a atenua impactul majorării preţurilor asupra gospodăriilor, a afirmat sâmbătă seara Jacek Sasin, ministrului Activelor Statului, transmite Reuters. Premierul Mateusz Morawiecki a declarat în mod repetat că profiturile excesive rezultate din creşterea preţului energiei trebuie împărţite cu consumatorii, şi a cerut schimbări în acest sector.
Război în Ucraina, ziua 214/ Foto: Profi Media
Război Ucraina - ZIUA 214. Lavrov promite protecţie deplină pentru orice teritoriu anexat de Rusia. Putin poate recurge la mobilizarea forțată a prizonierilor de război ucraineni - LIVE TEXT -
Război Ucraina, ziua 214.  Șeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, a declarat sâmbătă, la New York, că regiunile din Ucraina în care au loc referendumuri vor fi sub protecţia deplină a Rusiei dacă vor fi anexate de Moscova, informează duminică Reuters. Ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, a declarat sâmbătă că afirmaţiile lui Lavrov şi cea anterioară a preşedintelui Putin - despre faptul că este serios cu privire la utilizarea armelor nucleare -, sunt "iresponsabile" şi absolut inacceptabil".