Premierul Nicolae Ciucă, după scandalul provocat de Diana Șoșoacă: Sunt inacceptabile agresarea și sechestrarea jurnalistei Lucia Goracci și a echipei Rai Uno Guvernul României a transmis un prim punct de vedere în scandalul provocat de senatoarea Diana Șoșoacă.
Poliția Capitalei, RĂSPUNS pentru presa italiană după scandalul uriaș provocat de Diana Șoșoacă Poliția Capitalei răspunde acuzațiilor din presa italiană în scandalul provocat de senatoarea Diana Șoșoacă.
TRAGEDIE în Haiti! Cel puțin 50 de morți și zeci de răniți în explozia unui camion-cisternă. Spitalele nu mai fac față: "Mă tem că nu vom putea să-i salvăm pe toţi" - VIDEO Cel puţin 50 de persoane au murit, astăzi, la Cap-Haitien, în Haiti, în explozia unui camion-cisternă. Deflagraţia a fost urmată de un incendiucare s-a soldat și cu numeroşi răniţi, potrivit unui bilanţ provizoriu furnizat de un responsabil local.
Legea anti-LGBTQ+ din UNGARIA încalcă standardele internaţionale privind drepturile omului. Ce susține Comisia de la Veneţia Legea adoptată de Ungaria care interzice predarea în şcoli a chestiunilor transgender şi despre homosexualitate, încalcă standardele internaţionale privind drepturile omului, a susţinut marţi Comisia de la Veneţia, relatează Reuters.
Curtea de Justiție a UE obligă Bulgaria să emită pașaport unui copil cu 2 mame Curtea de Justiţie a Uniunii Europene a obligat autoritățile bulgare, marți, să emită acte de identitate pentru un copil care are 2 MAME. Sentința vine în condițiile în care Bulgaria are cea mai conservatoare definiţiei a familiei din întreaga Uniune Europeană.
Final neașteptat după CRIMA șocantă din Grecia: Gest incredibil al românului care și-a ucis fosta soție și a zidit-o în ciment Românul care și-a ucis fosta soție la începutul acestui an și a fost arestat abia în luna octombrie a recurs la un gest neobișnuit în Grecia.
Răsturnare de situație - Ce arată primele date OFICIALE despre OMICRON. Cine este EXCLUS de impactul tulpinii din Africa de Sud Vești încurajatoare legate de protecția vaccinurilor actuale împotriva tulpinii supermutante Omicron vin tot din Africa de Sud.
Semnal de ALARMĂ privind schimbările climatice: Un RECORD de temperatură în zona Arctică, de 38 de grade Celsius, validat Organizaţia Meteorologică Mondială (OMM) a validat, astăzi, recordul de temperatură de 38 de grade Celsius pentru zona Arctică, atins în oraşul rusesc Verhoiansk pe 20 iunie 2020. Faptul, în sine constituie un nou semnal de alarmă privind schimbările climatice.
Accident CUMPLIT în Ungaria. O mașină plină cu migranți a încercat să scape de poliție și s-a izbit de o casă: 7 morți și 4 răniți Accident deosebit de grav petrecut noaptea trecută, în Ungaria, în urma căruia șapte persoane și-au pierdut viața, iar alte 4 au fost rănite. Cumplitul accident s-a produs după ce o mașină cu număr de înmatriculare sârbesc, care transporta migranți, s-a lovit de o casă. Se pare că totul s-ar fi petrecut în vreme ce șoferul fugea de poliție.
Cutremur de 7,3 grade, în Indonezia: a fost emisă alertă de tsunami - sute de oameni, prinși sub dărâmături Un seism cu magnitudinea de 7,3 grade pe scara Richter a lovit, marţi, estul Indoneziei. Anterior, seismologii au avansat o magnitudine de 7,6. Autorităţile au lansat o avertizare de tsunami. Sute de oameni sunt prinși sub dărâmături.
Principalul suspect al dublei crime de la Iași, dat în urmărire - bărbatul a fugit din țară Tânărul de origine marocană suspectat că i-a ucis pe cei doi tineri din Iaşi a fost dat în urmărire de către poliţişti. El este acuzat de omor şi a fost arestat în lipsă.
Jurnaliștii din Italia au publicat propria înregistrare cu Șoșoacă! Lucia Goracci: „Liberi după 8 ore datorită intervenției Ambasadei” VIDEO Jurnaliștii din Italia au publicat propria înregistrare de la scandalul pe care l-au avut în România cu senatorul ex-AUR - Șoșoacă! Lucia Goracci a povestit că ea, alături de colegii săi, au fost liberi după 8 ore în care au fost audiați la Poliția datorită intervenției Ambasadei Italiei.
Discuție telefonică între Vladimir Putin şi Boris Johnson. Rusia acuză NATO Vladimir Putin i-a spus premierului britanic, Boris Johnson că membrii NATO ameninţă Rusia prin extinderea activităţii lor în Ucraina, a transmis Kremlinul, luni, informează Reuters.
Preşedintele sud-african Cyril Ramaphosa a fost testat pozitiv la COVID-19. Cum se simte acesta Preşedintele sud-african Cyril Ramaphosa a fost testat pozitiv la COVID-19 duminică şi a început un tratament, suferind de simptome uşoare ale bolii.
Olandezii, mai tari ca românii. Coaliție de guvernare formată din patru partide Dacă în România coaliția de guvernare a fost formată din două partide, PSD și PNL, olandezii nu se lasă mai prejos și au decis intrarea la guvernare a nu mai puțin de patru formațiuni politice.
Sistem de recunoaștere facială pentru urmărirea persoanelor ce au fost infectate cu COVID, în Coreea de Sud Coreea de Sud se pregătește să lanseze un sistem de recunoaștere facială ce va avea ca scop urmărirea persoanelor ce au fost infectate cu virusul Sars-Cov-2.
Miniştrii Agriculturii din UE pregătesc un plan pentru asigurarea aprovizionării cu alimente în cazuri de criză Miniştrii Agriculturii din Uniunea Europeană şi-au arătat luni sprijinul pentru un plan de contingenţă vizând protejarea lanţului alimentar european de viitoarele ameninţări, inclusiv pandemii, relatează agenţia EFE.
Primul caz cu tulpina OMICRON depistat în CHINA! În ce oraș a fost identificat şi ce măsuri se vor impune China a raportat primul caz cu Omicron în oraşul Tianjin din nordul ţării, în timp ce provincia de est a ţării, Zhejiang, se luptă cu o creştere a noilor infecţii cu varianta Delta în ultimele săptămâni, scrie The Guardian.
AVERTISMENTUL specialiștilor! Ce se va întâmpla cu Omicron, în mai puțin de o lună Omicron este varianta care dă bătăi de cap autorităților sanitare de peste tot, în ultima lună. Iar ca lucrurile să se complice și mai mult, specialiștii anunță că ultima tuplină Covid va deveni majoritară în Europa în doar patru săptămâni.
Doliu în lumea filmului. O actriță celebră s-a sinucis la vârsta de 66 de ani Actriţa spaniolă Veronica Forqué a fost găsită moartă, luni, în locuinţa sa din Madrid. Potrivit unei surse din cadrul poliției, aceasta s-a sinucis.
Membrii unei grupări neonaziste, arestați de serviciul federal rus FSB. De cine erau susținuți aceștia Serviciul federal de securitate rus FSB a anunţat luni arestarea a 106 membri ai unei grupări neonaziste, susţinând că aceasta este dirijată de Ucraina, informează AFP.
Prima țară din Uniunea Europeană care legalizează cultivarea și consumul de marijuana pentru uz personal Malta va deveni prima ţară europeană care legalizează cultivarea şi posesia de cannabis pentru uz personal, depăşind Luxemburgul, care anunţase în octombrie că intenţionează să facă acest pas.
Medicii trag un semnal de alarmă: Care sunt cele mai periculoase simptome Long COVID Long COVID este o nouă provocare pentru medici și bolnavi. Chiar dacă virusul dispare din organism, în urma lui rămân o mulțime de sechele. Sunt pacienți care ies din boală cu aproape toate organele afectate. În aceste condiții, recuperarea post-COVID devine noua povară pentru toate sistemele de sănătate din lume.
Un român beat a intrat cu mașina direct în trecători, pe străzile unui oraș din Italia Un şofer român în vârstă de 50 de ani, a fost la un pas să provoace un carnagiu sâmbătă seara, 11 decembrie, în oraşul Palestrina, provincia Roma, regiunea Lazio, Italia. Bărbatul era beat şi a intrat cu un Audi A4 în trecători.
Care este ordinea în care apar simptomele Covid-19. Avertismentul medicilor În această perioadă, este foarte dificil să faci diferența între principalele trei amenințări legate de sănătatea ta, toate la fel de contagioase: răceală, gripă și infecția cu noul coronavirus. Cu toate acestea, există câteva diferențe esențiale, care îți arată ce tip de infecție poți avea. De asemenea, medicii precizează și care este ordinea în care apar simptomele Covid-19.
O influenceriță s-a sinucis la 21 de ani. Ce a determinat-o să facă gestul extrem Kristina ”Kika” Djukic, gamer și influencer din Serbia, cu aproape 450.000 de urmăritori numai pe Instagram, s-a sinucis la doar 21 de ani. Ea ar fi recurs la acest gest din cauza hărțurii la care era supusă constant pe rețelele de socializare.
Cel mai mare safir albastru din lume, prezentat de Sri Lanka - Cum a fost descoperită piatra prețioasă gigant - FOTO&VIDEO Sri Lanka a expus un safir gigantic, găsi, din întâmplare, în urmă cu câteva luni. Uriașa piatră prețioasă de safir albastru este, se pare, cea mai mare din lume, pentru că are 310 de kilograme.
Un om de afaceri de 41 de ani, absolvent de HARVARD, noul prim-ministru al Bulgariei Parlamentul de la Sofia l-a ales luni ca prim-ministru pe omul de afaceri Kiril Petkov. Cine este acesta si cu ce s-a remarcat.
Oficial de la Kremlin: „Rusia ar putea fi forțată să lanseze rachete nucleare în Europa” Ministrul adjunct de externe Serghei Riabkov a declarat luni că Rusia ar putea fi forțată să lanseze rachete nucleare cu rază medie de acțiune în Europa, ca răspuns la ceea ce consideră că sunt planurile NATO de a face același lucru.
Vladimir Putin a fost şofer de taxi la căderea URSS. Ce dezvăluiri mai face liderul de la Kremlin într-un documentar rusesc Preşedintele rus Vladimir Putin era şofer de taxi în timpul liber, pentru a-şi asigura traiul, la căderea URSS, care a marcat, în opinia sa, sfârşitul ”Rusiei istorice”, potrivit unui documentar care urmează să fie difuzat în curând de televiziunea rusă, relatează AFP.