Cu toată familia anchetată de DNA, senatorul Cordoş se autosuspendă din funcţiile deţinute în PSD Senatorul Alexandru Cordos se autosuspenda din toate functiile detinute in PSD.
Proiect de reconstruire 3D a capitalei Daciei romane Ulpia Traiana Sarmizegetusa Un proiect de reconstituire 3D a orașului roman Ulpia Traiana Sarmizegetusa, cu ajutorul unor aparate ultra moderne, este derulat, în prezent, de specialiști români de la Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (MNIT) Cluj-Napoca, ajutați de o echipă de la Centrul Național de Cercetare din Roma.
CUTREMUR NEPAL. Cel puțin opt alpiniști, dintre cei blocați pe Everest, au murit CUTREMUR NEPAL. Numeroși alpiniști implicați în diferite expediții pe Everest au fost surprinși, sâmbătă, de avalanșe, în urma cutremurului din Nepal, până în prezent fiind înregistrate opt victime în rândul cățărătorilor, alte zeci de persoane fiind blocate din cauza nămeților, potrivit unui oficial nepalez, scriu AFP și Reuters.
La Autostrada Transilvania se lucrează cu utilaje furate din Spania Lucrările la tronsonul de autostradă Gilău-Nădăşel s-au efectuat, până acum, şi cu ajutorul unor utilaje date în urmărire internaţională de autorităţile spaniole.
Echipa lui Gigi Becali pierde definitiv marca Steaua Bucureşti Echipa lui Gigi Becali a pierdut definitiv marca Steaua Bucureşti. Instanţa Supremă a respins contestaţia depusă de reprezentanţii clubului.
Pro TV a dat lovitura! Va transmite un eveniment aşteptat la nivel mondial Postul din Pache Protopopescu a obţinut drepturile TV pentru cel mai aşteptat meci de box al anului. Floyd Mayweather şi Manny Pacquiao se vor înfrunta într-o partidă cu o bursă de 300 de milioane de dolari. Evenimentul se va întâmpla în Las Vegas, la MGM Grand Arena, într-o sală cu peste 16.000 de locuri.
Salvare spectaculoasă pe Jiu. Copil de 6 ani, la un pas de moarte Un echipaj SMURD a salvat viaţa unui copil de şase ani, aflat la un pas de a muri înecat în Jiu.
A ajuns la Psihiatrie după ce a vrut să-şi surprindă soţia. Ce gest a făcut bărbatul Un barbat de 60 de ani din localitatea Lacu, comuna Geaca, si-a dat foc la locuinta, nervos ca l-a parasit sotia.
Tragedie în Gara din Lugoj. Copil cu arsuri grave, dus de urgenţă la spital La un pas de moarte! Un copil de 15 ani a fost adus la Spitalul Judetean Timisoara, cu un elicopter SMURD, vineri dupa-amiaza, dupa ce s-a jucat in Gara din Lugoj.
Motorul de căutare care dă de pământ cu Google! Este incredibil de inteligent și util! Google e cel mai cunoscut motor de căutare, dar există unul mai puternic de care nici nu știai. Iată ce poate face pentru tine!
Alertă după scufundarea unui pescador. 10 milioane de oameni ar putea fi afectaţi Alerta in insulele spaniole Canare unde, in pragul sezonului turistic, plajele sunt amenintate de pete de petrol.
Cel mai dorit ceas al momentului a fost demontat! Nici nu bănuiești cât de lucrat e! Într-un mod cât se poate de previzibil, cei de la iFixit au demontat recent lansatul Apple Watch şi au ajuns la concluzia că este imposibil de reparat acasă.
Alt tip Clipe de groază trăite de o familie, în timp ce se plimba printr-un safari O familie a trecut prin momente de groază, după ce ușa din spate a mașinii, în care se afla, a fost deschisă de o leoaică.
De ce Facebook-ul ne face nefericiţi? S-a găsit explicaţia Oamenii care petrec o bună parte din timp pe Facebook tind să devină nefericiți și chiar să intre în depresie.
Satul din România unde nu s-a mai născut nimeni de 27 de ani Ultima nuntă în satul sibian Gherdeal a avut loc în 1987, iar ultimul copil s-a născut aici în 1988. Din comunitatea înfloritoare de altădată, care număra 300 de suflete de români şi de saşi, acum au mai rămas doar 12 locuitori, şi toţi trecuţi de 50 de ani. Amintirile lor au rămas închise în cutii cu fotografii alb-negru.
Descoperire fabuloasă în judeţul Prahova, în curtea unui localnic. Va face istorie! Potrivit unui comunicat al Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, la o zi după Sărbătorile Pascale din acest an, în timp ce săpa un șanț de scurgere a apei, prahoveanul Vasile Grigore Ion a descoperit în curtea casei sale, aflată în satul Mălăieștii de Jos (comuna Dumbrăvești), o cană din bronz în care se găseau monede și alte piese din metal.
Exclusiv Ministrul Culturii, gafă "uriaşă": Hamlet, unul din cei mai mari scriitori Cărţile au fost celebrate, vineri, în întreaga lume! În Capitală şi la Cluj-Napoca, mii de cărţi şi-au aşteptat cititorii. Organizatorii i-au provocat pe oameni la un maraton de citit, dar şi să formeze cel mai mare lanţ uman în jurul clădirilor simbol din cele două oraşe. Prezent la un eveniment, ministrul Culturii, Ionuţ Vulpescu, a făcut o gafă de proporţii, confundând personajul cu autorul, respectiv pe Hamlet cu William Shakespeare. Ministrul s-a corectat imediat însă. Declaraţiile au fost făcute într-un scurt interviu acordat Realitatea TV.
Alt tip Truc uimitor de magie: Jurații de la Britain's Got Talent au rămas șocați Jamie Raven, un concurent de la Britain's Got Talent, în vârstă de 31 de ani, a şocat juraţii cu un truc uimitor de magie, care i-a asigurat trecerea în următoarea etapă a concursului.
Explicație științifică. Motivul neaşteptat pentru care credem în Dumnezeu Oamenii de ştiinţă au speculat de multă vreme că spiritualitatea unui om, capacitatea sa de a crede în Dumnezeu, are cauze pragmatice, mai exact, că ţine de o anumită porţiune din creier. Un studiu al Universităţii din Missouri dat publicității în urmă cu câțiva ani, confirmă aceste teorii şi le completează.
Stan şi Bran. Imagini rare: iată cum au îmbătrânit cei doi comici legendari VIDEO Vi-i mai amintiţi pe Stan şi Bran? Cuplul de comici celebru în anii '30 este nemuritor mulţumită nenumăratelor filme apărute de-a lungul carierei. Puţini ştiu însă cum au îmbătrânit cei doi actori.
Cutremur după cutremur în România, sâmbătă dimineaţa. Magnitudine importantă Cutremur în România. Două cutremure au avut loc, sâmbătă dimineaţa, în România.
Tragedie pentru familia Halep. Explozie uriaşă la ferma unchiului său: un mort O explozie a avut loc, sâmbătă dimineață, în jurul orei 7.30, în localitatea constănțeană Dorobanțu.
O adolescentă și-a prevestit sfârșitul pe Facebook: Nimeni nu a luat-o în serios O elevă din Botoşani, în vârstă de 16 ani, a fost găsită fără suflare de prietenul cu care locuia în chirie. În urma autopsiei, s-a constatat că fata luase mai multe medicamente. Cu o zi în urmă, însă, fata posta un mesaj pe Facebook încărcat de durere, care avea să îi anunțe sfârșitul.
Cele mai rele obiceiuri alimentare care îţi sabotează dieta Să pierzi câteva kilograme nu este atât de uşor pe cât pare… Mai ales dacă nu conştientizezi existenţa unor obiceiuri alimentare nesănătoase.
Idee revoluționară de la Yahoo! Telefonul tău va fi ultrasecurizat cu tehnologia asta! După ce ne-am obişnuit să introducem un cod sau să folosim amprenta pentru a ne autentifica pe telefon, nişte cercetători de la Yahoo ne propun Bodyprint.
Doi morţi şi trei răniţi, după ce două maşini s-au ciocnit frontal. Impactul, extrem de violent Doi bărbați de 31 de ani, respectiv 26 de ani, au murit, în noaptea de vineri spre sâmbătă, la orele 2.20, după ce BMW-ul în care se aflau a fost izbit violent de un Opel ce venea din sens opus.
Accident cumplit în judeţul Constanţa: şase victime Un accident rutier a avut loc, sâmbătă dimineaţă, între un autoturism si un maxi-taxi. Evenimentul a avut loc pe strada Rascoalei.
Dacă folosești Samsung sau iPhone, ești bolnav! Cine îndrăznește să spună așa ceva despre tine? HTC ne demonstrează, printr-o glumă destul de drăguţă, de ce ar trebui să renunţaţi la iPhone şi Galaxy S în favoarea recent lansatului HTC One M9.
Cea mai bună și pufoasă omletă de primăvară. Iată o rețetă simplă și minunată Iată o rețetă simplă și gustoasă pentru o omletă de primăvară.
Bicarbonatul de sodiu. 7 întrebuințări cu efecte fantastice în sănătate și frumusețe BICARBONATUL DE SODIU este foarte des folosit in gospodarie, mai ales atunci cand facem curatenie.