Actual· 1 min citire

COVID-19 mai face o victimă: A murit un înalt prelat care refuza să poarte mască și spunea că "pelerinajele sunt vaccinul lui Dumnezeu"

COVID-19 mai face o victimă: A murit un înalt prelat care refuza să poarte mască și spunea că

COVID-19 mai face o victimă: A murit un înalt prelat care refuza să poarte mască și spunea că

Publicat30 oct. 2020, 11:58
Actualizat30 oct. 2020, 12:08

Mitropolitul Muntenegrului, cel care spunea în luna mai că pelerinajele sunt ,,vaccinul lui Dumnezeu", a murit din cauza COVID-19. Acesta fusese infectat cu virusul SARS-CoV-2 la înceoutul lunii octombrie, fiind internat încă de la acea dată într-un spital din Podgorica, relatează Reuters. 

În vârstă de 82 de ani, Amfilohije Radovic conduce cea mai mare eparhie a Bisericii Ortodoxe Sârbe.

Amfilohie Radovic, în vârstă de 82 de ani, a fost cunoscut drept naționalist sârb fervent care a exercitat o influență politică importantă în această țară.

Prelatul a evitat în repetate rânduri să poarte masca de protecție, ignorând astfel măsurile impuse de autorități.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual