Advertising
Advertising
Guvernul reintroduce pensiile speciale pentru poliţişti şi militari

Guvernul reintroduce pensiile speciale pentru poliţişti şi militari
Scris deRealitatea.NET
Publicat22 apr. 2015, 11:30
Actualizat22 apr. 2015, 11:44
Guvernul va reintroduce pensiile speciale pentru militari şi poliţişti, informează Realitatea TV. Acesta a elaborat un proiect de act normativ care modifică legislaţia privind sistemul de pensii. Proiectul prevede că pensiile se plătesc din sumele alocate la bugetul de stat prin bugetul MApN, M.A.I. şi SRI. Totodată, sistemul de pensii militare nu va mai fi un sistem contributiv. Astfel, angajatorul nu este obligat să plătească contribuţia aferentă acestora. Angajatul va plăti, lunar, o cotă de contribuţie egală cu cea individuală de asigurări sociale. Suma va fi vărsată la bugetul de stat.
Citește și
- 23:28Discuții aprinse în culise. Mesajul dur primit de Benjamin Netanyahu de la Donald Trump
- 23:02Mohammad Murad, lecție de management pentru partidele politice: „În AUR sunt peste 40 de oameni din business. În USR și PNL sunt doar 5-6”
- 21:57Schimbare radicală la cumpărarea telefoanelor în UE: Ce vor conține noile etichete obligatorii
- 21:20Croissant preferat de copii, retras din magazine. Produsele conțin un fragment de metal
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























