Actual· 1 min citire

De ce să NU încălzești mașina când este frig afară

De ce să NU încălzești mașina când este frig afară

De ce să NU încălzești mașina când este frig afară

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 1 mar. 2018, 09:59

Se pare că primăvara nu se grăbește să apară și gerul continuă să își facă de cap. Caloriferele din case duduie de căldură, iar noi simțim nevoia să bem cât mai multe lichide calde și să stăm la gura sobei. Nu același lucru se întâmplă și cu mașinile noastre, care sunt serios afectate de temperaturile scăzute.

Primul lucru pe care îl facem când ajungem în mașina înghețată este să dăm drumul la maximum la căldură. Ți-ai pus vreodată problema că acest lucru nu este deloc în regulă pentru mașina ta? Descoperă care este motivul pe care ni-l indică mecanicii auto!

Majoritatea oamenilor, dacă nu chiar toți, au impresia că, dacă încălzesc mașina când este frig afară, fac un lucru bun. Ei bine, află că este un mit!

Specialiștii trag un semnal de alarmă și ne avertizează că încălzirea mașinii în condiții de ger poate să împrăștie carburantul în motor. Acest lucru nu este deloc o veste bună, pentru că te conduce direct într-un service auto, scrie divahair.ro.

Nu te întrista, însă, deoarece mecanicii ne oferă o soluție: lasă mașina să se încălzească singură după ce pornești motorul. După câteva minute, poți să pornești și căldura!

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual