Complexul Energetic Hunedoara stă pe un butoi cu pulbere

Complexul Energetic Hunedoara stă pe un butoi cu pulbere
Sindicaliștii de la Complexul Energetic Hunedoara s-au întâlnit cu prefectul județului Hunedoara. Societatea energetic stă pe un butoi cu pulbere după decizia Tribunalului Hunedoara, care nu a admis intrarea în insolvență. Darius Cîmpean, președintele SIndicatului Muntele a declarat că există sprijin din partea prefectului.
“Avem sprijin din partea prefectului pentru a evita blocarea activității. Am ajuns ca zilierii să nu știm când se vor lua salariile. Avem sprijin din partea prefectului în ceea ce privește o mediere cu cei de la CFR Marfă, CFR Infrastructură, Transgaz și Romgaz (unii din principalii creditori ai CEH-n.r.) pentru a nu cere executarea silită a conturilor. Acest lucru ar duce la blocarea totală a activității”, a declarat Darius Cîmpean, președintele SIndicatului Muntele.
Blocarea activității la Complexul Energetic Hunedoara ar fi catastrofală. Există riscul unor aprinderi de metan, iar problemele sociale s-ar amplifica și ramifica pe toate palierele, fiind afectați chiar și cetățenii municipiului Deva.
Detalii pe Realitatea de Hunedoara
Citește și:
- 23:55 - Româncă umilită în Franța după o presupusă relație extraconjugală. A fost tunsă cu forța și agresată de mai mulți membri ai familiei
- 23:43 - Dosarul PFIZER: cea mai mare presiune a statului român. Jaful din pandemie: factură de 680 de milioane de euro
- 23:42 - Val de reacții în mediul online după un videoclip publicat de Poliția Română. Ce a stârnit controversele
- 22:41 - De ce a ajuns biletul la Cupa Mondială să coste cât o mașină rulată?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























