VIDEO/ Nicolae Dică a marcat două goluri la debutul la Iraklis

Atacantul român Nicolae Dică a debutat cu o "dublă" în tricoul formaţiei elene Iraklis Salonic, în meciul câştigat duminică, scor 2-1, în deplasare, în faţa echipei pregătite de Ilie Dumitrescu, Panthrakikos, al cărui gol a fost reuşit de Marius Mitu, informează presa din Grecia.

Dică punctat în minutele 29 şi 77, în timp ce Marius Mitu a înscris în minutul 69. Ambele reuşite ale ex-stelistului au fost senzaţionale, al doilea gol fiidn marcat dintr-o lovitură liberă.

Vezi aici primul gol al lui Dică

A doua reuşită a lui Dică

Şi Dică, şi Victoraş Iacob au fost titulari pentru echipa pregătită de Oleg Protasov, în timp ce la Panthrakikos, Ilie Dumitrescu a preferat să înceapă doar cu Daniel Orac printre titulari, în timp ce pe Mitu l-a introdus pe teren în minutul 58.

Meciul dintre Panthrakikos şi Iraklis a contat pentru prima etapă a campionatului Greciei. Adversara lui FC Vaslui din play-off-ul Ligii Europa, AEK Atena, nu a evoluat în această etapă, meciul său cu Olympiakos Pireu fiind amânat din cauza incendiilor din apropierea capitalei.