Patriarhul Ilia al II-lea al Georgiei a murit la vârsta de 93 de ani. Autoritățile de la Tibilisi au decretat doliu național
Preafericitul Părinte Ilia al II-lea, Patriarhul Georgiei, a murit, marți, la vârsta de 93 de ani, potrivit publicației Orthodox Times. În memoria întâistătătorului care a contribuit decisiv la restaurarea prestigiului Bisericii Ortodoxe Georgiene, Guvernul de la Tibilisi a decretat doliu național.
„A fost un păstor spiritual în adevăratul sens al cuvântului, călăuzindu-și poporul cu smerenie, înțelepciune și forță interioară în vremuri de încercări, necazuri și schimbări. Fie ca sufletul său să se odihnească în pace deplină! Fie ca amintirea lui să dăinuie veșnic!”, a transmis Tamar Beruchașvili, ambasadoarea Georgiei în România, potrivit Basilica.ro.
Știre în curs de actualizare.