Video / Accidentare de groază pentru Gregory Coupet

<descriere>

Goal-keeper-ul formaţiei Paris Saint-Germain a plătit un preţ prea mare pentru efortul făcut pentru a salva un corner: o fractură deschisă la glezna stângă şi o perioadă de indisponibilitate de cel puţin trei luni.

Portarul formaţiei Paris Saint Germain, Gregory Coupet, a suferit o accidentare deosebit de gravă în meciul cu AJ Auxerre, câştigat sâmbătă cu scorul de 1-0, în etapa a 14-a a campionatului Franţei.

Coupet s-a accidentat singur, în minutul 82 al întâlnirii, când a încercat să evite un corner de care ar fi putut profita formaţia lui Daniel Niculae. El a alunecat, dar gheata stângă i-a rămas fixată în pământ iar glezna i-a fost fracturată. Portarul în vârstă de 36 de ani a fost transportat de urgenţă la spital, unde a fost supus imediat unei intervenţii chirurgicale. Din fericire pentru el, tibia şi peroneul nu i-au fost afectate.

Pe finalul jocului dintre PSG şi Auxerre, poarta parizienilor a fost apărată de fostul goalkeeper rapidist Edel Apoula Bete. Un alt fost rapidist, atacantul Daniel Niculae, a jucat la Auxerre până în minutul 76.