VIDEO / Lazio a câştigat a cincea Cupă a Italiei

Lazio a câştigat finala Cupei Italiei după ce a trecut la penalty-uri, 7-6 de Sampdoria. Primele 90 de minute ale meciului s-au încheiat cu scorul de 1-1.

Finala Cupei Italiei a fost un meci previzibil. Şi s-a decis, aşa cum toată lumea se aştepta, la loviturile de departajare.

Lazio a profitat de suportul fanilor de pe Olimpico şi a deschis scorul rapid, în minutul 5, prin Zarate, care a înscris un gol de generic.

Bucuria nu avea să dureze, pentru că Sampdoria a egalat după mai puţin de jumătate de oră. Pazzini a deviat cu capul în poartă şutul lui Stankevicius şi a stabilit scorul primelor 90 de minute.

Cele două echipe nu au reuşit să se departajeze nici după prelungiri şi s-a ajuns la loteria penalty-urilor.

Cassano a ratat prima lovitură, Rocchi l-a imitat, apoi echipele au mers cap la cap până când Muslera a apărat şutul slab al lui Campagnaro şi a descătuşat sărbătoarea la Roma, unde Lazio şi-a trecut în palmares a cincea Cupă a Italiei.

Românul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio Roma, formaţia care s-a calificat în urma câştigării Cupei Italiei în Liga Europa.