Victorie doar pentru moral a timişorenilor la Zagreb

Bucurie la Timişoara după victoria de la Zagreb
Gigel Bucur a deschis scorul la Zagreb
FC Timişoara, la prima victorie în Grupa a

Timişorenii au ieşit din cupele europene cu o victorie doar pentru moral în faţa celor de la Dianamo Zagreb. Bucur şi Goga au semnat victoria care contează doar pentru palmares a timişorenilor.

Deşi Sabău anunţa că îşi doreşte o primă victorie în grupele Ligii Europa, bănăţenii au început meciul apărându-se. De partea cealaltă, croaţii au forţat victoria de care aveau nevoie pentru a mai spera la calificare, însă depindeau şi de o victorie a lui Ajax în faţa lui Anderlecht.

Prima repriză a fost una fără realizări notabile de ambele părţi, cele două echipe arătând un joc modest. La pauză scorul era 0-0.

Bănăţenii au deschis scorul în minutl 67, prin Gigel Bucur,atacantul a deviat în poartă mingea şutată de Stelian Stancu. Croaţii au reluata atacurile la poarta lui Taborda, însă fără să înscrie.

Ceea ce nu au reuşit cei de la Dinamo Zagreb, a reuşit Scutaru. Acesta a şutat cu sete în propria poartă în minutul 81, un balon bâlbâit de croaţi în careul lui Taborda.

Elevii lui Sabău şi-au revenit imediat şi au trecut din nou la conducerea partidei, Goga marcând cu patru minute înainte de final cu un şut din interiorul careului.

Timişorenii au obţinut astfel prima victorie în Grupa A a Ligii Europa.

CASETA TEHNICĂ:

DINAMO ZAGREB - FC TIMIŞOARA 1 -2 (Scutaru -autogol 81 / Bucur 67, Goga 84)

Componenţa echipelor:

Dinamo Zagreb: Butina - O. Etto,  R. Kovac, Lovren,  Luis Ibanez (Tomecak 71) -  Badelj, Vrdoljak -  Morales,  Sammir, Mandzukic,  - Slepicka (Sivonjic 73). Antrenor:  Krunoslav Jurcic.

Timişoara: Taborda - Mera,  Nibombe, Scutaru - Stancu, Curtean (Goga 75), Alexa, Bourceanu, Maxim - Bucur (Matei 88), Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Arbitri: Carlos Velasco Carballo - Roberto Alonso Fernandez, Enrique Andres Samper - Antonio Rubinos Perez, David Fernandez Borbalan - Havier Turienzo Alvares (toţi din Spania).

Cartonaşe galbene: Mera (61), Nibombe (63), Taborda (90)

Vezi cum s-a desfăşurat partida Dinamo Zagreb - FC Timişoara, scor 1-2