Universitatea Craiova - Gloria Buzău 1-1

Universitatea Craiova şi Gloria Buzău au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima partidă a etapei a 31-a a Ligii I. Mansour a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul, iar F. Costea a egalat pentru Universitatea, în minutul 80.

Echipele de start:

Universitatea Craiova:

Bornescu - Bărboianu, Dorel Stoica, Radu Barbu (N'Jock 74), J. Rose - Andrei Prepeliţă, F. Şoavă, Gîngioveanu (Baird) - Wobay, M. Dina (M. Costea), F. Costea

Gloria Buzău:

Zimmermann - F. Sandu (Bonfim 52), Mera, Diogo, Cojocnean - Poparadu, Alin Raţiu, David Sanchez (Cl. Ionescu 46), Marian Chiţu - Adrian Popa (Ademar 72), Mansour

Arbitri: Marian Balaci - Radu Ghinguleac, Ionel Popa

Cele mai importante momente ale partidei

Min. 90+3 Ratare uriaşă a aceluiaşi Florin Costea, care nu reuşeşte să pună latul la 6 metri de poartă, după centrarea lui Wobay, de pe partea dreaptă

Min. 90 Ocazie uriaşă a lui Fl. Costea. Wobay centrează de pe partea dreaptă, în faţa porţii, dar Costea reia doar în plasa laterală, din 6 metri

Min. 75 Baird reia cu capul din 8 metri, pe lângă poartă, dar îi suflă balonul lui N'Jock, aflat într-o poziţie mult mai bună

Min. 70 O nouă ocazie mare a lui Costea, care reia peste poartă din 6 metri, talonat de un fundaş al Gloriei

Min. 64 Mansour scapă singur cu Bornescu, dar intervine prin alunecare goolkeeper-ul Craiovei, la 25 de emtri de paortă, şi îndepărtează pericolul

Min. 45+3 Repriza se încheie cu o nouă ocazie a lui Costea, care reia din vole cu latul, cu dreptul, din 8 metri, după un corner de pe dreapta executat de Wobay, reţine Zimmermann

Min. 45 Andrei Prepeliţă şutează de la 25 de metri, cu pământul, din poziţie centrală, Zimmermann respinge cu ceva emoţii

Min. 35 Zimmermann e la un pas de autogol, după ce scapă printre picioare şutul lui Wobay, din afara careului. Goolkeeper-ul Gloriei revine şi reţine balonul

Min. 33 Bărboianu şutează din prima, cu dreptul, din unghi, de la 14 metri, Zimmermann boxează în faţă, dar Fl. Costea reia peste poartă de la 11 metri, poziţie centrală

Min. 8 Costea îl driblează pe Zimmermann, şutează din unghi, de pe dreapta, dar Mera respinge din alunecare, din faţa porţii. Anterior, Chişu a fost deposesat în ultimul moment în careul Universităţii de Bărboianu

Min. 4. O primă ocazie mare a Universităţii. Fl. Costea reia cu capul, în plasa laterală, din 4 metri, din unghi, de pe partea stângă, după o pasă excelentă a lui Wobay