Tenis: Finala masculină de la US Open a fost reprogramată pentru luni

Finala masculină de la US Open se va juca luni din cauza ploii care nu a permis vineri disputare partidei din sferturi dintre Rafael Nadal şi Fernando Gonzalez, informează site-ul oficial al competiţiei de la Falshing Meadows.

Meciul din sferturi dintre Nadal şi Gonzalez a început joi şi a fost întrerupt de ploaie la scorul de 7-6, 6-6.

Vineri, partida nu a mai putut fi reluată din cauza vremii nefavorabile, ea urmând să se dispute astăzi.

Această întârziere i-a obligat pe organizatorii turneului de Mare şlem să reprogrameze finala masculină pentru luni.

În semifinale se vor întâlni Roger Federer şi Novak Djokovic, în timp ce Juan Martin Del Potro îşi va cunoaşte adversarul în această seară la încheierea meciului dintre Nadal şi Gonzalez.

Pe lângă meciul din sferturi de la masculin, sâmbătă au mai fost programate şi semifinalele feminine, iar duminică va avea loc finala fetelor.

Finala masculină se joacă lunea pentru al doilea an consecutiv.