Steaua-Bohemians Praga 2-0, în al doilea amical al roş-albaştrilor în Austria

Steaua a învins, vineri, formaţia cehă Bohemians Praga, scor 2-0, în a doua partidă de pregătire pe care echipa antrenată de Cristiano Bergodi a disputat-o în turneul de pregătire din Austria.

Golurile roş-albaştrilor au fost marcate de Szekely (57) şi Toja (72).

Antrenorul Stelei, Cristiano Bergodi, a început meciul cu următoarea formulă: Zapata - Golanski, Baciu, Rada, Filip - Nicoliţă, Bicfalvi, A. Ionescu, Ochiroşii - B. Stancu, Rusu.

La pauză, italianul a schimbat aproape toată echipă, astfel că formaţia din Ghencea a jucat în repriza a doua în următoarea componenţă: Tătăruşanu - Golanski (Tudose 75), Goian, Ghionea, P. Marin - Nicoliţă, Onicaş, Toja, Szekely - Surdu, Kapetanos.

Meciul cu Bohemians Praga, formaţie care a terminat pe poziţia a 13-a sezonul trecut în campionatul Cehiei, a reprezentat al doilea amical pe care Steaua l-a susţinut în stagiul de pregătire din Austria, după cel cu echipa slovenă NK Celje, de care a trecut cu scorul de 3-0.

Tot în cadrul acestui turneu, elevii pregătiţi de Bergodi vor mai întâlni pe Dinamo Zagreb (5 iulie) şi pe ŢSKA Sofia (7 iulie).

Primul meci oficial pe care Steaua îl va disputa în noul sezon va fi cel cu echipa maghiară FC Ujpest, în al doilea tur preliminar al Ligii Europa, programat la data 16 iulie, la Bucureşti.