MENIU

În timp ce țările vecine taie accizele și TVA-ul, Bolojan nu vrea să fie „populist”. Serbia reduce taxele la carburanți cu 60%

În timp ce țările vecine taie accizele și TVA-ul, Bolojan nu vrea să fie „populist”. Serbia reduce taxele la carburanți cu 60%

Tot mai multe țări iau măsuri pentru a ține sub control prețurile de la pompă! Serbia a redus acciza la carburant cu 60%, în timp ce Spania a anunțat că micșorează TVA pentru carburanți de la 21% la 10% și reduce accizele, iar Italia reduce prețul carburanților cu 25 de cenți, adică aproape 1 leu și 30 de bani pe litru. De asemenea, Slovacia a decis să limiteze vânzările de carburanți pentru următoarele 30 de zile. 

Guvernul de la Belgrad a redus accizele cu 20%, iar acum a decis o nouă scădere de 40%, ajungând astfel la un total de 60%. Anunțul a fost făcut de președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, care a declarat că măsura a fost luată după creșterea accelerată a prețului petrolului, în urma conflictului din Orientul Mijlociu.

Și Italia a decis să reducă prețurile benzinei și motorinei și nu este singura măsură pe care Guvernul italian o ia în contextul crizei carburanților.

„Guvernul a decis să adopte o nouă măsură care merge în aceeași direcție și se înscrie în linia a ceea ce am făcut până acum. Decretul-lege care a fost adoptat astăzi prevede, în esență, trei lucruri. În primul rând, reducem prețul combustibilului cu aproximativ 25 de cenți pe litru pentru toată lumea. În al doilea rând, introducem un credit fiscal în favoarea transportatorilor rutieri, care este egal cu creșterea costurilor cu combustibilul suportate de aceștia, deoarece vrem să evităm ca majorarea prețului motorinei să se traducă și într-o creștere a prețurilor bunurilor de consum.”, a declarat Giorgia Meloni.

De asemenea, guvernul slovac a decis să limiteze vânzările de carburanţi în benzinării pentru următoarele 30 de zile. Fiecare mașină va putea fi alimentată la pompă cu motorină şi benzină în valoare maximă de 400 de euro.