Spadacio, omul meciului pentru Rapid

Rapid a învins Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 2-0 prin dubla lui Spadacio (25, 73) care urcă pe primul loc în clasamentul golgeterilor.

Început de meci bun, dinamic, cu şuturi la poartă. În minutul 10 Andrade trage o torpilă de la 30 de metri, dar mingea trece pe lângă poarta lui Stanca.

Rapidiştii nu se lasă cu una cu două, întâi Maftei (15), apoi Spadacio (18) sunt aproape de gol. În minutul 25 . În continuare mingea este în posesia alb-vişiniilor. Rapidiştii sunt cât pe ce să mărească avantajul prin Grigorie care trimite cu capul în bară.

Atacurile sporadice ale Pandurilor au devenit uşor de ghicit şi orice duel 1-1 este câştigat de Andrade. Jocul ambelor tabere este cursiv. Rapid domină pe toată durata primei reprize.

Pandurii au avut numai 48 de ore de refacere de la meciul cu şi s-ar părea că nu şi-au revenit în totalitate.

Pandurii încep repriza secundă ceva mai curajos şi joacă periculos, giuleştenii nu mai pun mare preţ pe faza ofensivă. Rada este nevoit să facă unele schimbări din cauza accidentărilor.

Vântul influenţează jocul giuleştenilor, mingea nu mai ajunge la atacanţii Rapidului. Într-un moment în care giuleştenii au serioase probleme

Rapid se impune în faţa Pandurilor şi obţine trei puncte.