România, trei victorii din trei meciuri la CM de handbal din China

Echipa naţională

România merge ceas la Campionatul Mondial de handbal din China! Trei meciuri, trei victorii în Grupa C.

Echipa naţională a României a învins luni marea rivală, Ungaria, scor 31-25, şi rămâne astfel pe primul loc al Grupei C de la CM din China, obţinând calificarea în faza următoare a grupelor.

Româncele au dominat clar prima repriză, având la pauză un avantaj de nouă goluri. În repriza a doua unguroaicele au început mai tare şi în minutul 45 s-au apropiat la doar două goluri. Finalul meciului le-a aparţinut tot româncelor, care s-au revanşat astfel pentru înfrângerea suferită în faţa Ungariei la JO de la Beijing.

Cea mai bună jucătoare a României a fost Narcisa Lecuşanu care a marcat 12 goluri.

Următorul meci al fetelor lui Voina va fi miercuri, cu Tunisia, de la ora 15:15.

Clasamentul Grupei C: 1. România - 6p, 2. Norvegia - 6p, 3. Ungaria - 4p, 4. Tunisia - 1p, 5. Japonia - 1p, 6. Chile - 0p.

Primele trei echipe clasate se califică în următoarea fază a competiţiei.

Vezi cum s-a desfăşurat meciul România - Ungaria, scor 31-25