România, campioană balcanică la volei pe plajă

România este campioană balcanică la volei pe plajă. Sorina Buz şi Loredana Calinciuc au câştigat medaliile de aur la competiţia de la Izmir. Delegaţia României, formată din opt sportivi, s-a întors din Turcia şi cu două medalii de bronz, câştigate de echipa formată din Iulian Bala şi Bogdan Mehedinţeanu.

Buz şi Calinciuc, ambele legitimate la CSM Lugoj, au învins în finală, cu scorul de 2-0 (22-20, 21-13), echipa Greciei, pe care au întâlnit-o şi în grupe, şi în semifinale, impunându-se de fiecare dată.

A doua echipă care a reprezentat România în competiţia feminină, formată din Diana Balintoni (CSM Lugoj) şi Anamaria Popa (Rapid), a ocupat locul 4 la Balcaniada din Turcia.

La masculin, România 2, formată din jucătorii Iulian Bala şi Bogdan Mehedinţeanu, de la CSS CFR Bucureşti, a câştigat medalia de bronz, iar România 1, în care au jucat Cristian Brânză (CVM Tomis Constanţa) şi Nino Toncu (CSS CFR Bucureşti), a ocupat locul 5.