Pandurii la al patrulea succes consecutiv pe teren propriu, după 1-0 cu U Craiova

Universitatea Craiova a pierdut şansa de a urca pe patru în clasament după ce a fost învinsă la Tg. Jiu cu 1-0 de Pandurii. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ghindeanu.

Cu gândul la cele trei puncte care să o ducă pe locul patru, Craiova s-a văzut luată tare de băieţii lui Cârţu şi în minutul zece şutul lui Stângă a lovit bara.

După zece minute gorjenii au reuşit deschiderea scorului prin Ghindeanu, după o greşeală a australianului Rose.

Universitatea putea egala în minutul 38 însă şutul lui Florin Costea a trecut puţin pe lângă poartă.

Gorjenii au trecut pe lângă 2-0 chiar înainte de pauză, însă Raskovici l-a luat la ţintă pe sărbătoritul zilei, Mircea Bornescu.

Pandurii au început bine şi repriza secundă însă balonul trimis de Raskovici spre poartă a fost respins în ultimul moment de Dorel Stoica.

Universitatea putea egala cu un sfert de oră înainte de final, însă acelaşi Florin Costea a ratat o ocazie monumentală.