Olympique Lyon, eliminată din Cupa Franţei

Formaţia Olympique Lyon, lider la zi în Ligue 1, a fost eliminată, miercuri seară, din Cupa Franţei, după ce a pierdut, cu scorul de 2-3, meciul cu OSC Lille, din optimile competiţiei.

Eşecul este unul cu atât mai greu de digerat pentru Lyon, cu cât a primit golul ce a lăsat-o în afara competiţiei în al treilea minut suplimentar, după ce Lille punctase prin Bastos (22) şi Hazard (44), iar Olympique prin Makoun (24) şi Mounier (45+2). În minutul 90+3, când partida părea că va fi decisă după încă două reprize de prelungiri, Fauvergue a marcat golul victoriei şi al calificării pentru Lille.

"Este greu pentru noi, mai ales că am primit un gol în prelungiri şi nu mai aveam timp să egalăm. Este greu să accept acest verdict", a spus antrenorul campioanei Franţei, Claude Puel.

În sferturile de finală ale Cupei Franţei s-au calificat echipele Guingamp, Grenoble, Toulouse, Rodez, Monaco, Sedan, Rennes şi Lille.