Nadal, epuizat de compatriotul Verdasco înaintea finalei cu Federer

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 1 mondial, l-a învins pe conaţionalul său Fernando Verdasco, cap de serie numărul 14, în semifinalele de la Australian Open, calificându-se în finala turneului după cel mai lung meci din istoria competiţiei de la Melbourne. Partida s-a întins pe durata a 5 ore şi 14 minute şi s-a terminat cu scorul de 6-7, 6-4, 7-6, 6-7, 6-4. Meciul dintre Nadal şi Verdasco a doborât recordul de 5 ore şi 11 minute, deţinut de partida jucată în turul al treilea de la ediţia din 1991 a Australian Open, între germanul Boris Becker şi italianul Omar Camporese. Meciul dintre cei doi spanioli a fost foarte echilibrat, conform statisticii, care a arătat că Nadal a avut 193 de mingi câştigătoare, în vreme ce adversarul său a câştigat 192.