Liga I, etapa a 13-a: Gaz Metan Mediaş-Poli Iaşi 2-1

Gaz Metan a trecut cu emoţii de Poli Iaşi, scor 2-1, după ce Hoban a înscris golul decisiv cu cinci minute înainte de finalul meciului, primul al zilei de sâmbătă din etapa a 13-a. Gazdele au deschis scorul prin Silvăşan, în minutul 12, însă Poli Iaşi a egalat în finalul primei reprize, după şutul lui Miclea. Din minutul 30, Poli a voluat în inferioritate, după eliminarea lui Bratu.

Echipele de start:

Gaz Metan: Buchta-Hoban, Markovic, F. Lazăr, I. Buzean - A. Munteanu, Kubala, C. Todea, D. Dudiţă (Bud 52), P.Pârvulescu-Silvăşan

Poli Iaşi: Brăneţ - Straton (C.Constantin 67), L. Munteanu, A. Ilie (Ignatov 46), I. Costache - R. Miclea, D. Bîrlădeanu, Mihajlov, C. N. Bratu-Bujor, Bâlbă (Diarassouba 80)

Vezi aici comentariul LIVE TEXT al partidei

Min. 90+2 Lovitură liberă pentru Poli, de pe stânga, dar Diarassouba trimite cu capul peste transversală

Min. 90 Bârlădeanu ratează o ocazie uriaşă de a egala, după ce prinde un şut violent, din colţul careului mare, de pe partea dreaptă, dar balonul loveşte bara din dreapta a lui Buchta

Min. 80 Lovitură de colţ pentru Gaz Metan. În cele din urmă Buzean reia cu capul, dintr-un unghi foarte închis, pe lângă poartă

Min. 77 Cea mai mare ocazie a Gazului. Silvăşan îl găseşte pe Bud cu o pasă printre fundaşii Iaşiului, vârful Gazului şutează din unghi, de pe dreapta, de la 8 metri, puţin pe lângă bara din dreapta a lui Brăneţ

Min. 71 Acelaşi Silvăşan reia din foarfecă, de la 10 metri, pe lângă poarta lui Brăneţ

Min. 70 Silvăşan se prăbuşeşte în careul Iaşiului, dar vede doar un galben de la Colţescu

Min. 69 Centrare Kubala, respinge Munteanu de lângă Silvăşan

Min. 54 O nouă ocazie în contul Gazului. Silvăşan este blocat şi el de goalkeeper-ul oaspeţilor, la 6 metri de poartă

Min. 52 Ocazie mare pentru gazde. Munteanu primeşte un balon pe linia de 16 metri, pătrunde puţin în careu, dar şutează doar în Brăneţ

Min. 50 Şut excelent al lui Todea, din afara careului, scos de sub transversală de Brăneţ

Min. 45+2 Munteanu trimite de la 25 de metri, din lovitură liberă, boxează Buchta

Min. 45+1Şut bun al lui Kubala, de pe 18 metri, se întinde şi respinge Brăneţ

Min. 36 Brăneţ respinge de lângă bară, la şutul lui Kubala. După corner, balonul ajunge la acelaşi jucător al Gazului, care mai încearcă o dată poarta, de la 22 de metri, dar şutează peste transversală

Min. 33 Şutul lui Dudiţă este respins de un fundaş al lui Poli, apoi Pârvulescu şutează defectuos, pe lângă poarta lui Brăneţ

Min. 30 C. Bratu este eliminat, pentru o intrare tare la Silvăşan. Poli va evolua timp de o oră în inferioritate

Min. 28 Lovitură liberă pentru Gaz Metan, de la 25 de metri. Şutul lui Kubala loveşte zidul Iaşiului

Min. 17 Miclea centrează în careul Gazului, dintr-o lovitură liberă, Costache reia cu capul, dintr-o poziţie bună, puţin pe lângă poartă

Min. 9 Şutul lui Kubala, de la limita careului mare, trece puţin pe lângă bara din dreapta a lui Brăneţ

Min. 5 Prima ocazie mai importantă aparţine oaspeţilor. Centrarea lui Bratu, pentru Miclea, este interceptată în ultimul moment de Alex Munteanu