Liga Europa / CFR Cluj a învins cu 2-0 pe Copenhaga. Experimentul cu 5 arbitri a dat primul rateu!

CFR Cluj a învins doar cu 2-0 pe FC Copenhaga, în primul meci din grupa K a Ligii Europa. Deşi UEFA a pus în teren 5 arbitri, într-un experiment menit să elimine controversele, niciunul dintre aceştia nu a văzut un gol clar ca lumina zilei înscris, pe final de joc, de Ciprian Deac.

Aşa cum a obişnuit, CFR a început meciul în forţă şi şi-a creat câteva ocazii prin Dubarbier (9), Panin (16), Deac (30) şi Culio (34), iar pe final de repriză s-ar fi putut vedea condusă, la două ezitări ale apărării. Primul mitan s-a încheiat cu scorul de 0-0, iar la reluare Emmanuel Culio, care anul trecut marca primul gol al clujenilor în Liga Campionilor, a lovit din nou şi a semnat prima reuşită a CFR-ului în Liga Europa (53), după ce a fost găsit liber în careul danezilor de compatriotul său Sixto Peralta.

Golul le-a dat aripi clujenilor, care, după ce ar fi putut majora diferenţa prin Peralta (65), au reuşit totuşi să facă 2-0 prin Lacina Traore, intrat la pauză în locul lui Yssouf Kone. În minutul 75, ivorianul a marcat un gol de toată frumuseţea, şutând violent, din alergare, cu bara transversală.

La acest scor, danezii au căutat golul care să-i readucă în meci, iar odată ajunşi în careul celor de la CFR le-au dat mari emoţii. Nu au reuşit însă să concretizeze, iar meciul s-ar fi putut încheia cu scorul de 3-0, dacă unul dintre cei cinci arbitri de pe teren ar fi văzut că o minge şutată bine de Deac, cu transversala, a căzut dincolo de linia porţii.

CASETA TEHNICĂ

CFR CLUJ - FC COPENHAGA 2-0 (Culio 54, Traore 75)

CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Cadu, Alcantara, Panin - Mureşan, Peralta (Dani 77) - Dubarbier (Mara 54), Culio, Deac - Y. Kone (Traore 46). Antrenor: Antonio Conceicao.

FC Copenhaga: Wiland - Pospech, Larsson, Antonsson, Wendt - Vingaard (Sionko 64), Kristensen (Delaney 77), Hutchinson, Kvist - Santin, Ailton Almeida (Dame N'Doye 28). Antrenor: Stale Solbakken.

Cartonaşe galbene: Mureşan 67 / Kvist 50, Kristensen 73

Arbitri: Aleksei Kulbakov - Viachaslau Bikov, Stanislau Savitski - Valery Vialichka, Vital Sevastsyanik (ultimii doi sunt asistenţi adiţionali) - toţi din Belarus

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu; Spectatori: 8.000

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida CFR CLUJ - FC COPENHAGA, scor 2-0.