Indian Wells: Nadal a salvat 5 mingi de meci şi l-a învins pe Nalbaldian! Vezi programul complet al sferturilor

Spaniolul Rafael Nadal a dovedit, joi, încă o dată, că este un tenismen redutabil. În partida din turul patru a turneului de Mare Şlem de la Indian Wells, Nadal a salvat 5 mingi de meci în disputa cu Nalbaldian şi apoi a câştigat partida. După 6-3 şi 5-2 pentru argentinian, Nadal a revenit fenomenal şi a câştigat la tie-break al doilea set 7-6(5), apoi l-a spulberat în cel de-al treilea pe Nalbaldian, scor 6-0.

Nalbaldian l-a învins pe actualul lider mondial, în cele două întâlniri de până acum, şi părea că se transformă într-un adevărat naş al spaniolului. În plus, argentinianul nu pierduse un singur set în faţa lui Nadal. Joi, Nadal şi-a luat revanşa, după o revenire senzaţională în al doilea set şi o demostraţie de forţă în cel de-al treilea, la capătul unei partide care a durat două ore şi 55 de minute.

În sferturi, Nadal va da peste un alt argentinian, Juan Martin del Potro, cap de serie numărul 6.