Handbal - Ştiinţa Bacău a ratat calificarea în semifinalele Cupei Challenge

Echipa Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a ratat calificarea în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin, deşi s-a impus, sâmbătă, în faţa formaţiei elveţiene BCV Bern Muri, cu scorul de 37-28, în manşa secundă a sferturilor.

În ciuda victoriei de sâmbătă, ai cărei principali artizani au fost Sandu Iacob, cu 9 goluri, şi Marius Bondar, cu 8 reuşite, băcăuanii au ratat accederea în penultimul act al competiţiei, din cauza înfrângerii la 10 goluri diferenţă din partida tur, scor 28-38.

România mai are două reprezentate în sferturile Cupei Challenge la handbal masculin: UCM Reşiţa şi CSU Suceava.

CSU Suceava a disputat manşa secundă a sferturilor Cupei Challenge tot sâmbătă, când s-a întâlnit, de la ora 18.00, pe UHK Krems. În meciul din Austria, sucevenii s-au impus cu 29-26.

UCM Reşiţa, care este deţinătoarea trofeului, a jucat duminică, în deplasare, cu sârbii RK Proleter Naftagas, de la ora 18:30. În tur, reşiţenii s-au impus cu scorul de 37-25.