Handbal - HCM Baia Mare s-a calificat în turul 3 al Cupei EHF

Formaţia feminină de handbal HCM Baia Mare s-a impus, sâmbătă, în faţa grupării din Grecia, Anagennisi Artas, scor 37-36 (20-16), în manşa secundă a turului 2 al Cupei EHF, şi s-a calificat în turul 3 după ce s-a impus şi în primul meci, scor 37-23.

Cele mai bune marcatoare ale HCM Baia Mare au fost Geiger (8), Amariei (7), Pop (4) şi Balint (3).

În primele cinci minute, HCM Baia Mare a fost condusă de grecoaice cu 3-1, dar au revenit în joc apropiindu-se la un singur gol în următoarele patru minute. Româncele au egalat în minutul 14, scor 8-8. Până la pauză româncele au reuşit să se distanţeze la patru goluri, scor 16-20.

După pauză, echipa pregătită de Ioan Băban a luat un avans mai mare, în minutul 46, şi s-a distanţat la 9 goluri, scor 22-31. Totuşi, eliminările repetate din echipa de la Baia Mare şi faptul că pe teren au fost mai multe rezerve au făcut ca la final diferenţa să fie doar de un gol, scor 37-36.

În prima manşă, româncele s-au impus cu 37-23, reuşind astfel să se califice în turul 3 al Cupei EHF.