Final / Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova 2-1

Echipa lui Cristi Pustai a reuşit să se impună în faţa Universităţii Craiova cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Eric (74) şi Kubala (76). De partea cealaltă doar Florin Costea (45) a reuşit un gol în ultimul minut al primei reprize.

Oltenii vin la Mediaş după egalul, 0-0, înregistrat acasă cu Dinamo. Pe de altă parte, gazdele joacă primul lor meci în campionatul 2009/2010, meciul din etapa trecută, cu FC Vaslui, fiind amânat pentru 12 august.

Componenţa echipelor:

Gaz Metan: Vâtcă - Pârvulescu (Dudiţă 62) , Kratochvil, Z. Markovic, Marovic (Silvăşan 66) - Todea, A. Munteanu, Eric, Hoban - Bud, Kubala (Buzean 81). Antrenor: Cristi Pustai.

Univ. Craiova: Lung - Dănănae, V. Găman, D. Stoica, Rose (Barboianu 64) - Prepeliţă, Şoavă, Dilevski - M. Costea, Baird (Dina 70), Fl. Costea. Antrenor: Daniel Mogoşanu.

Arbitri: Marian Balaci - Octavian Şovre, Bogdan Velicu

Cele mai importante faze ale meciului

Min. 63 Dudiţă e la un pas de gol, mingea e scoasă de pe linia porţii de Lung

Min. 50 Pârvulescu şutează în bară

Min. 38 Florin Costea nu reuşeşte să înscrie deşi e singur cu portarul

Min. 31 Ocazie pentru Gaz Metan, dar Silviu Lung respinge mingea trimisă de Eric