FINAL/ FC Vaslui - Poli Iaşi 2 - 0

FC Vaslui a învins Poli Iaşi în derby-ul Moldovei, cu scorul de 2-0, în primul meci al etapei a 19-a.

Componenţa echipelor:

FC Vaslui:  Kuciak-Buhus, Ghencev, Farkas, Luz- Gheorghiu, Ljubinkovici, Pavlovici, Milisavljevici (Buhăescu 72 înlocut în prelungiri cu Ştefoi) - Wesley (Zubar 84), Temwanjera. Antrenor: Viorel Moldovan.

Poli Iaşi: Brăneţ (Pleşca 45) - Buta, Ad.Ilie, L. Munteanu, Pecnik-P. Jovanovici, Gavatorta, Ignatov- A.Cristea, Bâlba (Cristi Bratu 67), Viveiros (Miclea 58). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitri: Georgian Ionescu - Zoltan Szekely, Liviu Ciubotariu

Observatori: Adrian Ionescu, George Ionescu

Min 3: Ljubinkovici are prima ocazie pentru FC Vaslui, acesta şutează din marginea careului, Brăneţ reţine în doi timpi.

Min 23: 1-0-Farkas (FC Vaslui) a decshis scorul. Mingea este centrată  din corner şi ajunge la Farkas, care desprins din marcaj îl execută pe Brăneţ cu o lovitură de cap din 7 metri.

Min 35: 2-0-Farkas (FC Vaslui). În urma unui corner, Wesley a câştigat un duel aerian cu Brăneţ, iar acelaşi Farkas a înscris simplu din 2 metri.

Min 45:  Brăneţ rămâne incoştient pentru minute bune după ce a fost lovit involuntar de Pavlovici. Poartarul ieşean a fost transportat direct la spital.

A început repriza a doua.

Min 53: Temwanjera a reluat cu capul puţin pe lângă poartă, de la 11 metri.

Min 71: Munteanu (Poli Iaşi) marchează după o lovitură de colţ însă arbitrul anulează golul pe motiv de offside.

Min 75: Pleşca se loveşte cap în cap cu Pavlovici şi rămâne incoştient pe gazon. Echipa medicală a ieşenilor intră pentru a-i acorda îngrijiri portarului. Pleşca îşi revine şi continuă partida.