Fabbiani, debut controversat la River Plate - VIDEO

Cristian Fabbiani a debutat cu un succes la River Plate, însă prima partidă a fostului vârf al CFR-ului în tricoul "alb-roşiilor" a fost una controversată. River a învins la limită gruparea paraguayană Nacional, într-un meci din Copa Libertadores, însă singurul gol al argentinienilor, la care a fost coautor şi Fabbiani, a fost unul mai mult decât dubios.

Fabbiani a fost doar rezervă în partida cu Nacional, dar a intrat pe teren în minutul 58, in locul lui Gustavo Fernandez, la scorul de 0-0. În ultimul minut de joc, River a obţinut victoria, însă după un gol care a rezultat în urma unui henţ şi a unui offside, ambele trecute cu vederea de arbitrii partidei.

Fabbiani a preluat cu mâna o centrare, a şutat la poartă, Ignacio, goolkeeeper-ul lui Nacional, a respins, doar până la Diego Buonanotte, care a marcat, deşi era în offside. Cu toate acestea, golul a fost validat iar River a câştigat cu 1-0.